Jak ułaskawiał Komorowski?
Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że jak dotąd stosował prawo łaski tylko w tych przypadkach, gdy pozytywną opinię o ułaskawieniu wydał sąd. Podkreślił, że audyt ws. ułaskawienia Adama S. przez Lecha Kaczyńskiego nie jest skierowany przeciwko b. prezydentowi.
Komorowski pytany w RMF FM, czy gnębią go podejrzenia związane z ułaskawieniem przedsiębiorcy Adama S. przez L.Kaczyńskiego, powiedział, że tak, "ale to są pytania dotyczące raczej realizowania procedur ułaskawienia, a nie samego ułaskawienia".
- Jest istotne zbadanie na użytek kancelarii przede wszystkim, czy są dochowywane procedury, które czynią prawo łaski prezydenckiej bezpiecznym - uważa prezydent.
Według mediów, Adam S., z którym mąż Marty Kaczyńskiej - Marcin Dubieniecki - założył spółkę, został w "trybie nadzwyczajnym" w czerwcu 2009 r. ułaskawiony przez L.Kaczyńskiego.
Komorowski zaznaczył, że on sam jak dotąd podejmował decyzje o ułaskawieniu tylko w tych przypadkach, w których z pozytywną opinią o ułaskawieniu wystąpił sąd. - Do tej pory podjąłem decyzje tylko i wyłącznie wtedy - szanse na ułaskawienie miały te osoby, co do których sąd wystąpił z pozytywną opinią o ułaskawieniu - zaznaczył.
Odnosząc się do audytu, który odbywa się w jego Kancelarii w sprawie ułaskawienia Adama S. Komorowski powiedział, że nie chciałby tworzyć wrażenia, że to jest skierowane jakoś przeciwko jego poprzednikowi. - To jest potrzeba zbadania okoliczności ujawnionych przez dziennikarzy, a które mogą stawiać pod znakiem zapytania dochowywanie procedur wewnątrz Kancelarii. Lepiej dziś uczyć się na jakichś błędach, niż na własnych - dodał prezydent.
Komorowski odniósł się też do postulatów polityków PiS, którzy opowiedzieli się w czwartek za ustawowym uregulowaniem trybu stosowania prawa łaski oraz za tym, by okoliczności ułaskawień - łącznie z nazwiskami ułaskawionych - były znane opinii publicznej.
- Ułaskawienie oznacza również zatarcie winy, nie wolno nigdy ujawniać kto jest ułaskawiony (...), bo byłoby to sprzeczne z prawem polskim - powiedział Komorowski. W jego ocenie, można badać mechanizmy, zasadność ułaskawień, ale nie wolno "krzywdzić ludzi po ułaskawieniu".
Do słów Komorowskiego odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Mam zupełnie inne zdanie. Sprawa ułaskawień powinna być jawna. Prezydent powinien mieć takie prawo. Poszczególne decyzje powinny być ujawniane opinii publicznej - i co do faktów i co do uzasadnień - powiedział w trakcie konferencji prasowej.
- Ułaskawienie tego pana, o którym się dzisiaj tyle mówi, to sprawa zupełnie błaha. W gruncie rzeczy chodziło o to, żeby wykreślić go z rejestru skazanych. Wszystkie inne konsekwencje, czynu, którego się dopuścił, poniósł - podkreślił Kaczyński.
Procedurę ułaskawieniową wobec Adama S. wszczęto w tzw. nadzwyczajnym trybie prezydenckim, kiedy to głowa państwa zwraca się do prokuratury czy sądów o informacje i opinie na temat skazanego, którego chce ułaskawić; prasa wyliczyła, że w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego takich spraw było 18 z ogólnej liczby prawie 2 tysięcy.
Zwykły tryb polega na tym, że skazany zwraca się o opinię ws. ułaskawienia do sądu, który go skazał. Gdy opinia sądu jest pozytywna, sprawa trafia do prokuratora generalnego, a potem - do prezydenta, który wydaje w tej sprawie ostateczną i nieodwołalną decyzję. Może zmniejszyć lub zawiesić wyrok albo nawet zarządzić zatarcie skazania w rejestrze karnym.