ŚwiatJak to jest z tą moralnością - Rice nie rozumie Watykanu

Jak to jest z tą moralnością - Rice nie rozumie Watykanu

Doradczyni prezydenta USA do spraw
bezpieczeństwa narodowego Condoleezza Rice oświadczyła w piątkowym wywiadzie
dla włoskiego tygodnika "Panorama", że nie może zrozumieć
argumentów Watykanu przeciwko wojnie prewencyjnej.

Nie rozumiem, dlaczego wystąpienie przeciwko jakiemuś brutalnemu reżimowi w celu zapobieżenia śmierci dziesiątek tysięcy, a może setek tysięcy i nawet milionów ludzi ma być rzeczą niemoralną - powiedziała Rice.

Wiemy z doświadczenia, że bezczynność umożliwia czasami popełnienie najbardziej niemoralnych czynów - tłumaczyła doradczyni George`a W. Busha.

Stany Zjednoczone uważają, że Irak rozporządza bronią masowego rażenia, zarzucają mu wielokrotne poważne naruszenie nakazów rozbrojeniowych ONZ i przygotowują inwazję, aby w razie potrzeby siłą rozbroić Bagdad.

Papież i jego najbliżsi współpracownicy są zaniepokojeni groźbą wojny z Irakiem i wyrażają nadzieję, że do niej nie dojdzie. Watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano oświadczył niedawno: Jesteśmy przeciwni wojnie, niezależnie od tego, czy jest to wojna prewencyjna, czy nie. Z pewnością nie będzie to wojna obronna.

W grudniu przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax, arcybiskup Renato Martino, prezentując dziennikarzom tekst papieskiego Orędzia na XXXVI Światowy Dzień Pokoju oświadczył: Wojna prewencyjna jest wojną agresywną. Nie obejmuje jej pojęcie wojny sprawiedliwej, którego używamy w przypadku, gdy dochodzi do agresji, która zmusza do podjęcia obrony.

W wywiadzie udzielonym w styczniu włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera" Martino wyraził obawę, że operacja zbrojna przeciwko Bagdadowi może doprowadzić do eksplozji bliskowschodniej beczki z prochem, nasilić skierowany przeciwko USA terroryzm i umocnić antyamerykańskie nastroje w świecie islamu.

Watykański dziennik "L`Osservatore Romano" napisał w końcu stycznia: Jeśli ktoś określa wojnę prewencyjną jako akt mądrości, oznacza to, że nie ma on tej mądrości albo nie potrafi się posługiwać mądrością niezbędną na pewnym szczeblu. Dziennik ostrzegał kraje o chrześcijańskich korzeniach, by nie stały się już więcej więźniami logiki konfrontacji, która nie stanowi wyjścia.

Sam papież powiedział, że każda nowa wojna z Irakiem byłaby porażką ludzkości.

Jan Paweł II wzywał jednak Irak, aby współpracował w całej rozciągłości z inspektorami ONZ. W tym tygodniu wysłał do Bagdadu kardynała Rogera Etchegaraya, który ma przekazać Saddamowi Husajnowi osobiste przesłanie papieskie. W piątek papież przyjął na audiencji wicepremiera Iraku, Tarika Aziza. (and)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)