Trwa ładowanie...
d2y4gvl

Jak talibowie splądrowali bank narodowy

Uciekając przed dwoma tygodniami z Kabulu, talibowie splądrowali tamtejszy bank narodowy, zabierając ze skarbca miliony amerykańskich dolarów.

d2y4gvl
d2y4gvl

Personel Bank Millie Afghan opowiedział w czwartek o talibańskim prezesie tej placówki Hadżim Mohammadzier Ahmadim, który w otoczeniu uzbrojonych mężczyzn zjawił się w banku w nocy 12 listopada i z podziemnego skarbca zabrał 5,3 mln dolarów oraz 22 mln pakistańskich rupii (360 tys. dolarów).

Przyszedł z kluczem, otworzył drzwi, zabrał pieniądze i zamknął skarbiec z powrotem - powiedział jeden z pracowników banku.

Kilka godzin później talibowie wrócili do banku po resztę pieniędzy. Zamknęli dwóch pracowników, żeby im nie przeszkadzali, strzałami zniszczyli zamki do pomieszczeń na parterze i zaczęli ładować na ciężarówki ogromną stertę afgańskich banknotów - łącznie 18 mld afgani (450 tys. dolarów).

Po ucieczce talibów z Kabulu w banku narodowym pozostały jedynie sterty bezwartościowych banknotów o nominale 100 i 500 afgani. Uciekając z miasta, talibowie ograbili też kabulskie kantory wymiany walut. Straty szacuje się na setki tysięcy amerykańskich dolarów.

Nowy prezes, powołany przez opozycyjny wobec talibów Sojusz Północny, przejął w zeszłym tygodniu bank doszczętnie ograbiony z pieniędzy. (jask)

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj