Jak sprawdzić czy jestem na liście wyborców?
W specyfice wyborów samorządowych leży to, że do głosowania w poszczególnych obwodowych komisjach przystępują tylko ci obywatele, którzy dysponują czynnym prawem wyborczym. Ponadto muszą znaleźć się na liście wyborców. Jak sprawdzić, czy jesteś uprawniony do głosowania w danej gminie.
Czym jest rejestr wyborców?
Jeśli obywatel idzie do komisji wyborczej w dniu głosowania i chce pobrać kartę, członek tej komisji zweryfikuje, czy znajduje się on na liście wyborców. Rejestr wyborców to nic innego, jak lista osób, które mają prawo do głosowania w danej gminie.
Jeżeli masz stałe zameldowanie, to Twoje nazwisko powinno znaleźć się w rejestrze wyborców w gminie meldunku. Tam możesz oddać swój głos. Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy albo w ogóle nie masz meldunku, to automatycznie nie będzie Cię w rejestrze wyborców. Możesz to zmienić, składając wniosek o wpisanie Cię do rejestru wyborców w gminie, w której rzeczywiście zamieszkujesz. Powinieneś załączyć do takiego wniosku potwierdzenie, np. rachunek za prąd wystawiony na Twoje nazwisko. Dzięki dopisaniu się do listy wyborców w każdych kolejnych wyborach samorządowych będziesz znajdować się w rejestrze w danej gminie jako wyborca uprawniony do głosowania.
Od 4 sierpnia 2023 roku funkcjonuje w Polsce Centralny Rejestr Wyborców (CRW), zastępując system, w którym lokalny rejestr prowadzony był w każdej z 2,5 tys. gmin.
Weryfikacja w Centralnym Rejestrze Wyborców
Możesz sprawdzić, czy jesteś na liście wyborców w danej gminie za pośrednictwem internetu, na stronie www.gov.pl. Weryfikujesz wówczas swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Uprawnione są do tego wszystkie osoby, których dane osobowe są przetwarzane w takim rejestrze. W CRW są dane osób, które są obywatelami:
- Polski i skończyli 17 lat,
- państw Unii Europejskiej, innych niż Polska i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jeżeli złożyli wniosek o dopisanie ich do Centralnego Rejestru Wyborców.
Aby zweryfikować swoje dane na liście wyborców w CRW, powinieneś przygotować najpierw dane logowania do profilu zaufanego, tj. login i hasło, e-dowód lub aplikację mObywatel. Wykonaj trzy proste kroki:
- Zaloguj się do aplikacji mObywatel w przeglądarce.
- Wybierz sekcję "Twoje dane", a następnie "Centralny Rejestr Wyborców".
- Zamów dane z rejestru – otrzymasz je na swoją skrzynkę ePUAP.
Online dane w CRW sprawdzisz w dowolnym momencie, dzięki czemu dowiesz się, gdzie znajduje się Twoja aktualna komisja wyborcza. Weryfikacja na liście wyborców jest bezpłatna.
Co sprawdzisz online w Centralnym Rejestrze Wyborców?
W aplikacji i na stronie mObywatel sprawdzisz informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Dowiesz się, czy masz czynne prawo wyborcze, a przede wszystkim, czy jesteś na liście wyborców. mObywatel wskaże:
- Miejsce głosowania w wyborach samorządowych – wraz z numerem obwodu, gminą, siedzibą obwodowej komisji wyborczej i jej adresem.
- Okręg wyborczy – numery okręgów wyborczych wynikających z miejsca zameldowania lub zamieszkania. Określa listę kandydatów, na których możesz głosować.
- Obwód głosowania – Twoje miejsce głosowania w wyborach ustalane na podstawie danych zameldowania lub zamieszkania, wraz ze wskazaniem numeru obwodu, siedziby obwodowej komisji wyborczej, jej adresu.
- Pozostałe dane – pochodzące z części A Centralnego Rejestru Wyborców, która obejmuje wyborców z polskim obywatelstwem.
Możesz również sprawdzić swoje dane z Centralnego Rejestru Wyborców w urzędzie. Przygotuj:
- dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport,
- wniosek o informację – podaj we wniosku swoje dane: nazwisko, imię i numer PESEL.
Aby sprawdzić stacjonarnie, czy jesteś na liście wyborców w danym obwodzie i okręgu, powinieneś uzupełnić i podpisać wniosek. Możesz złożyć go osobiście lub wysłać pocztą – do urzędu, który wybierzesz – lub w formie skanu do pisma ogólnego przez internet.
Taki wniosek o weryfikację danych w CRW złożysz nawet na 5 dni przed dniem wyborów. Składasz go lub wysyłasz do urzędu gminy, który wybierzesz. Nic nie zapłacisz za jego rozpatrzenie.