Trwa ładowanie...
d27p5n9
Artykuł sponsorowany
kariera

Jak skutecznie wyznaczać i osiągać cele zawodowe?

Wyznaczanie celów w życiu zawodowym to klucz do osiągnięcia sukcesu. Bez niego zaczynają się twoje dylematy, które ciężko rozwiązać, a które przeszkadzają w efektywnym rozwijaniu się. Chodź czasem ciężko jest samemu zdefiniować te cele, to warto próbować to robić. Badania psychologiczne wskazują, że osoby, które spisują swoje cele, osiągają znacznie więcej. Zatem od czego zacząć?
Share
Jak skutecznie wyznaczać i osiągać cele zawodowe?
Źródło: materiał partnera
d27p5n9

Określ konkretnie cel

Koniecznie musisz doprecyzować swój cel. Nie może on być zbyt ogólny. Lepiej określić go w słowach „Będę bogatszy o 10 000 zł za rok” niż „będę bogaty”. Musisz sam odpowiedzieć na pytania: co konkretnie chcesz osiągnąć, jakiego rezultatu oczekujesz i jak będzie wyglądać twoja sytuacja, gdy ten cel już osiągniesz. Poznając swoje potrzeby, łatwiej ci będzie je zaspokoić.

Zmierz swój cel

d27p5n9

Abyś wiedział, że twój cel jest realizowany, musisz wyznaczyć sobie kamienie milowe. Dzięki nim będziesz widział, czy to co robisz, przybliża cię do punktu docelowego. Dodatkowo będzie to dla ciebie motywacja do dalszego działania.

Nadaj celowi realność
To znaczy, że powinien on mieścić się w zakresie twoich możliwości i w dużym stopniu zależeć od ciebie. Nie może łamać praw logiki czy fizyki, ale być realny do zrealizowania. W końcu trudno będzie ci zostać olimpijczykiem, jeśli nie uprawiasz żadnego sportu.

Osadź cel w ramach czasowych

Wyznaczanie tzw. „deadline’ów” na drodze do osiągniecia celu jest bardzo motywujące i pozwala uporządkować działania. Dlatego na wstępie musisz odpowiedzieć sobie na dwa pytania: kiedy zaczynasz i kiedy osiągniesz swój cel. Dążenie do niego nie może trwać przecież w nieskończoność.

d27p5n9

Znajdź w celu atrakcyjność

To nie może być przymuszenie do działania. Poczucie, że cel, do którego zmierzasz jest atrakcyjny dla ciebie, pozwala wytrwać w realizacji. Musi on być zbieżny z twoimi wartościami i zainteresowaniami.

Określ, co pomoże ci osiągnąć cel

Być może będziesz musiał zdobyć nowe umiejętności i kwalifikacje. Pomyśl jakie i stwórz listę. Wiedza to ważny składnik sukcesu. Dlatego sprawdź, czy nie powinieneś pójść na dodatkowy kurs, przeczytać książki, czy wziąć udziału w konferencji. Każdy cel jest ściśle powiązany z rozwojem.

d27p5n9

Zidentyfikuj przeszkody na drodze do celu

Nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Przygotuj się na różne trudności. Pomyśl, co może być dla ciebie barierą. Mając kontrolę nad sobą, jesteś w stanie zapobiec wielu przeszkodom z zewnątrz.

Obserwuj postępy

Udało ci się osiągnąć jeden z pośrednich celów – brawo. Należy ci się nagroda. Ale nie spoczywaj na laurach – aktualizuj listę umiejętności i doświadczeń. Następnie wciąż rozwijaj swój potencjał.

d27p5n9

Inspiruj się innymi

Warto czerpać z doświadczeń innych. Cenne porady na pewno pomogą zweryfikować twój plan działań. Oferuj ludziom swoją pomoc i czerp z ich mądrości. Dobre relacje z innymi na pewno przybliżą cię do twojego celu.

Nigdy się nie poddawaj

Bądź cierpliwy i wytrwały w tym co zaplanowałeś i co robisz. Konsekwentnie przyj na przód. Nie pozwól, by jakiekolwiek niepowodzenia cię demotywowały i zniechęcały. Określając wcześniej możliwe przeszkody, jesteś na nie przygotowany i potrafisz z nimi walczyć.

d27p5n9

Korzystaj z możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie

Chcesz się rozwijać zawodowo lub szukasz pracy? Skorzystaj z projektów aktywizacji zawodowej dla osób powyżej 30. roku życia na terenie województwa śląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Weź udział w bezpłatnych szkoleniach zawodowych, skorzystaj z profesjonalnego doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Wejdź na stronę https://rpo.wup-katowice.pl/czytaj/wsparcie_dla_osob_nieaktywnych_zawodowo i wybierz projekt dla siebie!

d27p5n9

Podziel się opinią

Share
d27p5n9
d27p5n9
Więcej tematów