Jak rząd porządzi
Rząd zrealizuje cały program legislacyjny przewidziany na ten rok, czyli 212 projektów ustaw oraz 77 projektów innych dokumentów, zapowiada premier Leszek Miller. Szef gabinetu przedstawił we wtorek na konferencji prasowej nową strategię rządu po zerwaniu koalicji z PSL.
Premier zapowiedział, że zwróci się do marszałka Sejmu z prośbą o przyspieszenie prac nad rządowymi projektami ustaw, które są już w tej chwili w Sejmie. Takich projektów jest 83, w tym 17 z nich jest przed pierwszym czytaniem.
Najważniejszym celem politycznym - powiedział premier - jest referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a szczególnie przygotowanie wszystkich naszych organów do zagospodarowania unijnych funduszy strukturalnych. W związku z tym wszyscy ministrowie zostali zobowiązani do przedstawienia stosownych planów i programów zagospodarowania tych funduszy.
Miller powiedział, że program naprawy finansów zostanie rozpatrzony na posiedzeniu rządu 19 marca, a 20 marca program rządu zostanie zaprezentowany na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.
Minister gospodarki, pracy i polityki społecznej został zobowiązany do przedstawienia drugiego etapu programu "Przedsiębiorczość, rozwój, praca".
Rząd postanowił, że nie będzie ponawiał inicjatywy zakładającej wprowadzenie winiet. W związku z tym minister infrastruktury został zobowiązany do przedstawienia innego sposobu finansowania inwestycji drogowych.
W sprawach dotyczących wsi i rolnictwa rząd jest gotów przedstawić Sejmowi nowy projekt ustawy o biopaliwach. Rząd potwierdza także poparcie dla ustawy o ustroju rolnym.
W związku z wejściem w życie Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia minister zdrowia został zobowiązany do opracowania i przedstawienia społeczeństwu jak najszybciej szczegółowych informacji na temat jego założeń.
Minister nauki został zobowiązany do przedstawienia strategii informatyzacji kraju.
W najbliższy wtorek ministrowie, którym postawiono te zadania, przedstawią pierwsze założenia ich koncepcji. (mp)