SpołeczeństwoJak religijność wpływa na zachowanie ludzi?

Jak religijność wpływa na zachowanie ludzi?

Jak religijność wpływa na zachowanie ludzi? By znaleźć odpowiedź na to pytanie naukowcy porównali dane z różnych dziedzin wiedzy. Wzięli pod uwagę badania z zakresu antropologii, ekonomii i psychologii, a wyniki swych dociekań opublikowali w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".

Jak religijność wpływa na zachowanie ludzi?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Według badań antropologicznych, członkowie grup połączonych wspólnymi przekonaniami religijnymi ściślej ze sobą współdziałają niż w społecznościach niereligijnych. Widać to szczególnie wtedy, gdy istnienie grupy jest zagrożone.

W dodatku członkowie grup religijnych mają do siebie więcej zaufania, a to jest jeden z fundamentów dobrze funkcjonującej ekonomii.

Natomiast eksperymenty psychologiczne pokazują, że ludzie religijni są bardziej skłonni do altruizmu, jednak pod warunkiem, że takie postępowanie poprawi ich reputację w oczach innych. Również myślenie o bogu - wszystkowiedzącym i wymagającym od ludzi przestrzegania zasad moralnych - zmniejsza skłonność do oszustwa oraz zachowań samolubnych.

Autorzy artykułu, Ara Norenzayan i Azim Shariff z University of British Columbia, twierdzą, że właśnie tym aspektom religii zawdzięczamy powstanie dużych, stabilnych społeczeństw, których członkowie nie są spokrewnieni.

Niektóre aspekty religii - takie jak przerzucenie kosztownych obowiązków nadzoru społecznego na wszechmocnych bogów - sprawiły, że w przeszłości społeczeństwa lepiej ze sobą współpracowały - powiedział Azim Shariff cytowany przez serwis Eurekalert.

Jednak, jak pokazują analizy kanadyjskich uczonych, dziś religia nie jest już jedynym czynnikiem wymuszającym współpracę oraz altruistyczne zachowania. Wiele badań pokazuje, że osoby niewierzące zachowują się równie prospołecznie, jak ludzie religijni. W dodatku w większości świeckich społeczeństw istnieją liczne instytucje i mechanizmy, które stoją na ich straży.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)