Jak przygotować mieszkanie pod wynajem? 7 prostych i praktycznych rad

Wrzesień to jeden z najgorętszych miesięcy na rynku wynajmu mieszkań. Studenci przeprowadzający się do innych miast właśnie wtedy szukają lokum na nowy rok akademicki. Warto przygotować mieszkanie na nowy sezon tak aby ułatwić sobie sam proces wynajmu oraz szybko i skutecznie znaleźć nowych lokatorów. Prezentujemy zbiór prostych i praktycznych rad, które ułatwią Ci przygotowanie mieszkania pod wynajem.

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem? 7 prostych i praktycznych rad
Źródło zdjęć: © iStock.com

10.09.2018 12:03

1. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem - zastanów się komu chcesz je wynająć

W wynajmie mieszkania kluczowe jest zdefiniowanie rodzaju najemcy. Zastanów się komu chcesz wynająć swoje mieszkanie – studentom, osobom pracującym czy rodzinom?
Studenci najczęściej szukają mieszkania na okres roku akademickiego. Ze względu na cenę często zadowolą się mieszkaniem o mniejszym standardzie, ale umeblowanym. Biurka i pojedyncze łóżka są podstawą.
Rodziny z dziećmi szukają już mieszkania o wyższym standardzie i na dłuższy okres wynajmu. Bardzo dokładnie zwracają też uwagę na czystość i jakość wykończenia mieszkania. Często rodziny posiadają już część (jeśli nie większość) mebli i szukają mieszkania nieumeblowanego, wyposażonego najwyżej w pojemne szafy w zabudowie.
Pracujący single szukają jeszcze innego typu mieszkania. Często chcą mieszkać wygodnie i w dobrym standardzie, ale nie potrzebują dużego metrażu.

2. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem - zainwestuj w remont i postaw na neutralne kolory ścian i wyposażenia

Przed wynajęciem mieszkania warto je odświeżyć zwracając uwagę na wszelkie zanieczyszczenia czy uszkodzenia. *Sprawdźmy stan instalacji i mebli – czasem niewielkie naprawy mogą zapobiec wielu problemom w przyszłości.
*
Malując ściany warto pamiętać o neutralnych kolorach,
które przypadną do gustu największej grupie potencjalnych najemców. Ostatnio najmodniejszym kolorem były odcienie szarości, parę lat wcześniej chętnie malowano ściany w różnych odcieniach beżu. Najpewniejszym wyborem zawsze będzie neutralna biel, która powiększa optycznie wnętrze i daje poczucie elegancji. W zestawieniu z gustownie dobranymi dodatkami zawsze wygląda świetnie.

3. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem - zadbaj o kuchnię i łazienkę, bo sprawne wyposażenie to podstawa

Wygląd i stan kuchni oraz łazienki są często kluczowe.* Estetyka oraz stan sprzętów w kuchni i łazience może być największym atutem mieszkania.* Rodziny z dziećmi często szukają mieszkania z piekarnikiem i zmywarką. Sprzęt w zabudowie, duża lodówka, sprawny okap – każdy z tych elementów może wpłynąć na cenę wynajmu mieszkania.
Nie zapomnijmy też o sprawdzeniu łazienki i stanie wentylacji w pomieszczeniach. Częstym problemem jest wilgoć – jeśli nasza łazienka cierpi na ten problem sprawdźmy to dokładnie zanim wynajmiemy mieszkanie.

4. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem - mieszkanie umeblowane, czy nie?

Studenci przeważnie szukają mieszkania umeblowanego – pamiętajmy więc o pojedynczych łóżkach, regałach i biurkach z krzesłami obrotowymi. Ogromnym plusem będzie również dodatkowe wyposażenie – pralka, odkurzacz, mikrofalówka, a nawet deska do prasowania czy suszarka na ubrania.
Rodziny z dziećmi szukają najczęściej lokali bez mebli, choć nie zawsze. Warto porozmawiać z najemcami o ich potrzebach i ustalić ewentualne doposażenie wnętrz. Pamiętajmy aby jednak nie robić tego na siłę. Zagracone mieszkania nie wyglądają najlepiej. Stare meble, mało estetyczne meblościanki i wersalki często odstraszają potencjalnych najemców.

5. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem - Home staging - pomyśl o drobnych detalach

Warto pamiętać, że drobne detale zawsze mogą sprawić, że mieszkanie będzie bardziej atrakcyjne. Nowa zasłona czy firanka w oknach, stylowy pojemnik na mydło przy umywalce, kwiaty czy gustowne obrazki na ścianach nie kosztują zbyt wiele, a potrafią zdziałać cuda. Czyste, odświeżone wnętrze z ładnymi dodatkami zawsze będzie wyglądało znacznie bardziej atrakcyjnie i przyciągnie uwagę przeglądających ogłoszenia.
Jeśli nie mamy głowy do tego typu zabiegów przygotowujących mieszkanie pod wynajem można pomyśleć o usłudze home stagingu. Fachowcy zajmujący się home stagingiem nadzorują przygotowanie lokalu do wynajmu lub sprzedaży tak aby wnętrze wyglądało atrakcyjnie jak najmniejszym kosztem.

6. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem - Pamiętaj o czytelnym ogłoszeniu. Zdjęcia są podstawą!

Kiedy już przygotujemy mieszkanie pod wynajem nie zapomnijmy o merytorycznym i estetycznym ogłoszeniu. Treść ogłoszenia powinna zawierać wszelkie istotne informacje o metrażu pokoi i wyposażeniu. Nie zapomnijmy o zaznaczeniu czy mieszkanie ma balkon oraz czy do dyspozycji lokatorów będzie przynależała również piwnica czy komórka lokatorska.
Pisząc ogłoszenie nie próbuj ukrywać kosztów – czytelna informacja z wymienionym kosztem czynszu i ewentualnych rachunków jest podstawą i ograniczy niepotrzebne telefony od potencjalnych wynajmujących. Koniecznie należy również podać informację o dostępie do Internetu (czy jest w cenie wynajmu) oraz konkretną wysokość kaucji
Pamiętaj również o jasnych, estetycznych zdjęciach – to one są najważniejszą częścią ogłoszenia. Zdjęcia powinny dobrze dokumentować przestrzeń i przedstawiać zalety pomieszczeń.
Uniwersalnym atutem jest również informacja o położeniu mieszkania i odległościach od przystanków autobusowych, tramwajowych czy PKP. Warto wspomnieć w ogłoszeniu o położonych blisko sklepach, restauracjach, szkołach czy centrach handlowych. Studenci, którzy po raz pierwszy przeprowadzają się do nowego miasta często szukają informacji o odległości na wydziały uczelni wyższych i komunikacji z centrum miasta.
Kiedy już sporządzisz ogłoszenie – nie bój się umieszczania go na kilku portalach. Jeśli oferta jest atrakcyjna, to w sezonie wynajmu już w 2 – 3 godziny po opublikowaniu ogłoszenia możesz mieć kilka chętnych najemców.

7. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem - Rozważ podpisanie umowy najmu okazjonalnego

Z najemcą możesz zawrzeć zwykłą umowę cywilnoprawną, ale innym rozwiązaniem jest również podpisanie umowy najmu okazjonalnego przy pośrednictwie notariusza. Dla najemcy taka forma umowy w praktyce nie ma większego znaczenia – natomiast właścicielom zagwarantuje większą ochronę ich własności.
Podpisanie umowy najmu okazjonalnego u notariusza przeciętnie kosztuje około 200 złotych. Taka umowa posiada jedną, bardzo istotną zaletę dla właścicieli mieszkań – w razie problematycznych lokatorów daje możliwość szybkiej egzekucji komorniczej, opróżnienia lokalu i usunięcia nieuczciwego najemcy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)