Jak Polacy znoszą falę upałów? Najnowsze badanie
Po krótkiej uldze w Polsce ponownie odczujemy skwar - w sierpniu temperatura znów skoczy nawet do 37 stopni Celsjusza. Jak z wyraźnym ociepleniem klimatu, widocznym w Polsce od dobrych kilku lat, radzą sobie Polacy? To i kilka innych pytań ws. przetaczających się przez nasz kraj upałów zadała Wirtualna Polska respondentom najnowszego badania panelu Ariadna.
W tym sezonie letnim odnotowaliśmy już temperatury rzędu 35-37 stopni Celsjusza. Po chwilowym, niedzielnym ochłodzeniu - które nastąpiło zaraz po serii gwałtownych burz, nawałnic i nie trwało długo - przez Polskę znów przetoczy się fala upałów.
Do 25. st. C mogliśmy zaobserwować na termometrach w poniedziałek, 25 lipca. We wtorek w prawie całym kraju nastąpiło przełamanie pogodowe - pojawiły się burze i opady deszczu, w niektórych miejscach nawet do 10-20 mm. Niestety, napływ z południowego zachodu ciepłych mas powietrza sprawił, że deszcz nie przyniósł oczekiwanego ukojenia - temperatura wciąż wahała się w granicach 25-20 stopni, a na południowym wschodzie dobiła nawet do 35 st. C.
W środę z kolei wróciło słońce, czyste, błękitne, niebo i nieco niższa temperatura - maksymalnie 25-30 st. C. W najbliższy weekend z kolei możemy się spodziewać kolejnej przebudowy pola barycznego, która pociągnie za sobą zmienność pogody - miejscami pojawi się zachmurzenie, chwilami jednak wyjdzie słońce i spadnie przelotny deszcz, możliwe są również przejściowe burze. Pomimo tego będzie jednak wciąż ciepło - termometry niezmiennie wskazywać będę od 25 do 30 st. C.
Żar znów poleje się z nieba. Do Polski wraca fala upałów
Po tej chwili odpoczynku żar znów poleje się z nieba. Silne upały powrócą do Polski w pierwszej połowie sierpnia. Na termometrach znów zobaczymy znacznie powyżej 30 stopni, i to w większości kraju.
Zatłoczone plaże, ludzie poszukujący cienia - takie były ostatnie dni w całej Polsce i choć upał nieco zelżał, to gorąca aura powróci do Polski w sierpniu. Według najnowszych prognoz, w pierwszym tygodniu przyszłego miesiąca temperatura może skoczyć do 30-37 st. C.
Jak Polacy znoszą upały?
Upalne dni to prawdziwa zmora dla wielu z nas. Wirtualna Polska zadała Polakom biorącym udział w najnowszym badaniu panelu Ariadna kilka pytań na temat wpływu upałów na ich życie i zdrowie.
Pierwsze z nich brzmiało: Czy w Twoim odczuciu przechodzi teraz przez Polskę fala upałów? Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 5 procent respondentów. "Raczej tak" odpowiedziało z kolei 42 proc. badanych. Jednoznacznej odpowiedzi nie podało 27 proc. osób.
Wśród badanych, 5 procent uważa, że raczej nie mamy do czynienia z falą upałów. Zdecydowanych w tej kwestii jest 1 proc. osób.
Jaki zaś wpływ na samopoczucie lub zdrowie mają wysokie letnie temperatury w tym roku? Według 4 proc. badanych jest on zdecydowanie pozytywny. Raczej pozytywny - również dla 4 proc. biorących udział w badaniu.
Obojętność w tym zakresie wykazało 10 proc. osób. Raczej negatywne skutki fali ciepła odczuwa 20 procent badanych, a zdecydowanie negatywne - aż 38 proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 24 proc. uczestników badania.
Czy odczuwasz obecnie wpływ wysokich temperatur na swoje samopoczucie lub zdrowie? Na to pytanie zdecydowanie twierdząco odpowiedziało 33. badanych. "Raczej tak" - tę odpowiedź z kolei wybrało 37 proc. osób.
Jednoznacznie nie określiło się 6 proc. badanych. Wpływu wysokich temperatur na samopoczucie lub zdrowie obecnie raczej nie odczuwa 20 procent osób, zdecydowanie - 4 proc.
Jaki dokładnie wpływ mają wysokie temperatury na samopoczucie Polaków? 71 procent odpowiadających stwierdziło, że odczuwa przewlekłe zmęczenie i osłabienie. 43 procent ma problemy ze snem. U 19 proc. badanych nasiliły się problemy zdrowotne, na przykład z krążeniem krwi. 7 procent osób natomiast przy wysokich temperaturach czuje się lepiej niż zazwyczaj. Odpowiedź "inne" wybrało 5 proc. respondentów badania.
Zobacz też: Wakacje w Gdańsku. "Ciężko wytrzymać na plaży"
Badanie panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski zrealizowano w terminie 22-25 lipca 2022 roku metodą CAWI. "Próba ogólnopolska licząca N=1067 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania" - czytamy w opisie badania.
Przeczytaj także: