PolskaJak Polacy chcą walczyć z pandemią? Jest sondaż

Jak Polacy chcą walczyć z pandemią? Jest sondaż

Polacy nie są optymistami, jeśli chodzi o szybkie zdławienie pandemii COVID-19 i ocenę stanu przygotowań naszego kraju do dalszej walki z nią. Przychylają się natomiast do wprowadzenia obostrzeń dla niezaszczepionych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "DGP" i RMF FM.

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień na koronawirusa cieszy się poparciem jedynie 17 proc. respondentów
Wprowadzenie obowiązkowych szczepień na koronawirusa cieszy się poparciem jedynie 17 proc. respondentów
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Wojciech Rodak

24.11.2021 07:57

Wczoraj liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce wyniosła niemal 20 tysięcy. Zanotowano też niemal 400 zgonów spowodowanych przez COVID-19. Jednak najgorsze dopiero przed nami. Eksperci są zgodni – liczba zachorowań w najbliższych tygodniach będzie wzrastać.

W związku z tym RMF FM i "DGP" zleciły sondaż, który zarysował opinie Polaków w kwestiach związanych z pandemią. Co z niego wynika?

Pandemia się nigdy nie skończy?

Według badania przeprowadzonego przez United Surveys, połowa Polaków (50,1 proc.) uważa, że nasz kraj nie jest dobrze przygotowany do czwartej fali pandemii. Przeciwnego zdania było 42,8 proc. badanych. Wśród tych ostatnich zdecydowanie dominują wyborcy PiS i Konfederacji.

Polacy nie mają złudzeń, co do szybkiego wygaśnięcia zagrożenia pandemią COVID-19. 29,6 proc. twierdzi, że skończy się ona za więcej niż rok, a 23,4 proc. ocenia, że nigdy. Najwięcej pesymistów w tej kwestii znalazło się wśród elektoratu Konfederacji i Lewicy.

Co robić z pandemią?

Ankieterzy United Surveys pytali także badanych, co w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa, powinien zrobić rząd. Z odpowiedzi na pytanie wielokrotnego wyboru wynika, że największą społeczną akceptacją (39,7 proc.) cieszy się wprowadzenie obostrzeń dla niezaszczepionych. Rozwiązanie to aprobuje znaczna część elektoratów partii opozycyjnych (w KO aż 56 proc.), a wśród wyborców PiS i Konfederacji odpowiednio 33 i 13 proc.

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień na koronawirusa cieszy się poparciem jedynie 17 proc. respondentów, niemal tak niską, jak wprowadzenie obostrzeń dla wszystkich (15 proc.). Natomiast za uprawnieniem pracodawców do sprawdzania statusu szczepień pracowników opowiada się 24,4 proc. badanych. Na podobnym poziomie utrzymuje się aprobata dla wprowadzenia dodatkowych opłat dla niezaszczepionych, którzy trafili z powodu COVID-19 do szpitala.

Badanie przeprowadzono w dniach 18-19 listopada 2021 roku na próbie 1000 pełnoletnich respondentów.

Źródło: "DGP"/RMF FM

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)