Trwa ładowanie...
d3oz642

Jak nauczyć się samemu naprawiać rower - warsztaty z Projektem Zębatka

Kto ma rower, a nie za bardzo wie, jak o niego dbać, na pewno ucieszy się z możliwości wybrania się na skierowane do każdego warsztaty rowerowe. Jednak ze względu na stereotypy i mniejszy dostęp do tego typu edukacji kobiety mają mniejszą szansę na nabycie umiejętności technicznych potrzebnych przy serwisowaniu roweru, dlatego dziewczyny i kobiety mają pierwszeństwo przy zapisach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak nauczyć się samemu naprawiać rower - warsztaty z Projektem Zębatka
(WawaLove.pl)
d3oz642

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym ngrzywalska@fise.org.pl. Należy wziąć ze sobą swoje rowery i w miarę możliwości własne narzędzia.

Warsztaty odbędą się w dwóch terminach.

Niedziela 11 maja
Czyszczenie i smarowanie roweru
W programie trochę teorii (konstrukcja roweru, nazewnictwo części, jak i czym czyścić i smarować) oraz praktyka. Przyjedź na swoim rowerze, przywieź fartuch, rękawice robocze, pędzel/szczoteczkę do zębów i narzędzia rowerowe (będą na miejscu, ale warto wziąć własne).
10-12:00 (grupa dedykowana kobietom)
16-18:00 (grupa mieszana)

Wymiana i łatanie dętek
W programie trochę teorii (konstrukcja roweru, rodzaje wentyli, dętek, opon, nazewnictwo) i dużo praktyki (zdjęcie i założenie koła, wymiana i łatanie dętki). Przyjedź na swoim rowerze, nie zakładaj najczystszej białej koszuli. Narzędzia (klucze, łatki, łyżki do opon, pompki) będą na miejscu, ale organizatorzy zachęcają do wzięcia własnych.
12:30-15:00 (grupa dedykowana kobietom)
18:30-21:00 (grupa mieszana)

Czwartek 22 maja
Warsztaty hamulcowe
W programie teoria (typy hamulców, mechanizm, podstawowe usterki) i praktyka (regulacja, wymiana części). Przyjedź na swoim rowerze, nie zakładaj najczystszej białej koszuli. Jeśli wiesz, że musisz w swoim rowerze wymienić którąś z części układu hamulcowego (np. linkę, pancerz, klocki) - weź nowe części ze sobą. Narzędzia (klucze, łatki, łyżki do opon, pompki) będą na miejscu, ale jeśli przyniesiesz własne, nie będziesz musiał/a czekać w kolejce.

UWAGA! Na warsztaty zaproszeni są tylko posiadacze/posiadaczki następujących typów hamulców: cantilever, v-break, hamulce szosowe symetryczne, hamulce szosowe jednostronne (jeśli nie wiesz jakie hamulce masz w swoim rowerze, porównaj je ze zdjęciami w internecie). W części praktycznej NIE będzie pracy z hamulcami hydraulicznymi, tarczowymi, bębnowymi ani torpedo.
16:00-18:30 (grupa dedykowana kobietom)
19:00-21:30 (grupa mieszana)

Projekt Zębatka to organizowane od czterech lat warsztaty podstawowych napraw rowerowych, na które organizatorzy zapraszają głównie kobiety - bo ze względu na stereotypy i z powodu profilowanej płciowo edukacji mają mniejszą szansę na nabycie umiejętności technicznych. Warsztaty odbywają się na zasadach równościowych (uczymy się od siebie nawzajem). Zajęcia adresowane są głównie do kobiet, ale nie wyprasza się też chętnych osób płci przeciwnej.

d3oz642

Podziel się opinią

Share

d3oz642

d3oz642
Więcej tematów