Jak głosować poza miejscem zameldowania? To musisz wiedzieć

Jak głosować poza miejscem zameldowania? Kto może głosować w innym miejscu, niż ma meldunek? Jakie formalności należy załatwić i do kiedy jest na to czas?

Jak głosować poza miejscem zameldowania? To musisz wiedzieć
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

Głosowanie poza miejscem zameldowania jest związane z koniecznością załatwienia niezbędnych formalności, dzięki którym wyborca będzie mógł głosować poza miejscem zameldowania. Pozostały jeszcze tylko dwie możliwości, by móc oddać głos w miejscu, gdzie będziemy przebywać w czasie trwania wyborów, 28 czerwca 2020.

Jak głosować poza miejscem zameldowania? Wniosek o dopisanie do spisu wyborców - kto może go złożyć?

Do 23 czerwca możemy jeszcze dopisać się do spisu wyborców, by zagłosować w gminie, na terenie której będziemy się znajdować 28 czerwca podczas wyborów. Musimy jednak pamiętać, że dopisanie do spisu wyborców dotyczy wyborów prezydenckich 2020, czyli w konkretnym spisie wyborców, do którego się dopiszemy będziemy widnieli również podczas ewentualnej drugiej tury wyborów.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców może złożyć każdy, kto chce głosować poza miejscem zameldowania i spełnia następujące warunki:

  • ma skończone 18 lat,
  • posiada prawa wyborcze,
  • chce głosować w innym obwodzie głosowania w gminie, w której mieszka na stałe,
  • chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów,
  • nigdzie nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce głosować.

Jak głosować poza miejscem zameldowania? Kto nie może złożyć online wniosku o dopisanie do spisu wyborców?

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można złożyć bezpośrednio w gminie, w której chcemy głosować, albo za pośrednictwem internetu. Są jednak wyjątki. Wniosku online nie mogą wysłać żołnierze odbywający służbę wojskową lub ćwiczenia, ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania, funkcjonariusze pełniącym służbę w systemie skoszarowanym. Wniosku online nie mogą składać również osoby, które nigdzie nie są zameldowane i nigdzie nie wpisały się do rejestru wyborców na swój wniosek.

Jak głosować poza miejscem zameldowania? Zaświadczenie o prawie do głosowania

Do piątku 26 czerwca można jeszcze odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Uprawnia nas ono do oddania głosu w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą. Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania składamy w urzędzie gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Można to zrobić osobiście, mailowo, faksem. Otrzymujemy natomiast dwa zaświadczenia - pierwsze z nich uprawnia nas do głosowania w wyborach 28 czerwca, a drugie - w ewentualnej drugiej turze wyborów, 12 lipca. Ważne jest, by nie zgubić zaświadczenia, ponieważ po raz kolejny już go nie dostaniemy, więc nie będziemy mogli głosować w wyborach prezydenckich 2002.

Zobacz też: Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania - PKW

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)