Trwa ładowanie...
d34frih

Jak głosować na prezydenta? Kiedy głos będzie ważny? Wybory 2020

W niedzielę 12 lipca II tura wyborów prezydenckich 2020. Jak głosować na prezydenta? Jacy są kandydaci? Co trzeba zrobić, by mieć pewność, że głos będzie ważny?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Jak głosować na prezydenta?
Wybory 2020. Jak głosować na prezydenta? (Getty Images, Fot: Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto)
d34frih

W tym roku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, głosować możemy na prezydenta tradycyjnie - w lokalu wybrorczym, a także korespondencyjnie. Aby głosować korespondencyjnie, należało jednak odpowiednio zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego.

Jak głosować na prezydenta w wyborach 2020?

W I turze wyborów było aż jedenastu kandydatów. Do II tury zakwalifikowało się dwóch. Jak głosować 12 lipca 2020, podczas II tury wyborów prezydenckich?

d34frih

Do głosowania należy przyjść w najbliższą niedzielę w godzinach 7:00-21:00. Tylko wtedy będą otwarte lokale wyborcze i będzie można oddac głos.

Na karcie do głosowania, którą otrzymamy w lokalu wyborczym, będzie dwóch kandydatów: Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Jak głosować? Przy nazwisku swojego faworyta, w białym polu, należy umieścić znak "X". Muszą to być dwie przecinające się linie, napisane dokładnie w przeznaczonym na to polu.

Jeśli "X" zaznaczymy w dwóch kratkach, przy nazwiskach obu kandydatów, głos będzie nieważny. Również gdy "X" umieścimy w każdym innym miejscu, oddamy nieważny głos.

Jak głosować na prezydenta korespondencyjnie?

Osoby, które zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego, mogły już zagłosować, wypełniając kartę i oświadczenie, zawarte w pakiecie wyborczym, a następnie zaklejoną kopertę zwrotną umieszczając w nadawczej skrzynce Poczty Polskiej do piątku 10 lipca 2020.

d34frih

Jeśli jednak jeszcze tego nie zrobiły z różnych względów, mogą zanieść kopertę zwrotną w niedzielę do komisji wyborczej lub przekazać ją za pośrednictwem zaufanej osoby.

Jak głosować na prezydenta korespondencyjnie, by głos był ważny? Należy pamiętać, by na karcie do głosowania umieścić znak "X" przy nazwisku tylko jednego kandydata. Następnie kartę umieścić w kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić. Kolejnym krokiem jest podpisanie oświadczenia o osobistym i tajnym głosowaniu. Oświadczenie i kopertę z kartą do głosowania umieszczamy w kopercie zwrotnej, którą też należy zakleić, a na niej wpisać numer i adres komisji wyborczej. W niedzielę 12 lipca kopertę zwrotną należy zanieść do komisji wyborczej. Uwaga! Nie wrzucamy jej do urny wyborczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34frih

Podziel się opinią

Share

d34frih

d34frih
Więcej tematów