Jak dostać pieniądze z UE?
Polska i pozostałych dziewięć państw
członkowskich uzgodniły z Komisją Europejską programy
wykorzystania przez nie funduszy strukturalnych Unii Europejskiej
na lata 2004-2006 - ogłosiła Komisja.
Pozwalałoby to w zasadzie 10 państwom wypłacać od 1 stycznia 2004 roku pieniądze z tej puli, nawet jeżeli do 1 maja mogą to być jedynie zaliczki z budżetów narodowych, które będą zwracane przez budżet unijny po 1 maja.
Komisarz ds. polityki regionalnej Francuz Michel Barnier i jego urzędnicy zastrzegli jednak na konferencji prasowej w Brukseli, że chcąc mieć pewność, że te pieniądze zostaną faktycznie zwrócone, trzeba bardzo skrupulatnie spełnić warunki przyznawania pomocy.
Środki z funduszu spójności przeznacza się głównie na wielkie inwestycje w zakresie infrastruktury transportowej (autostrady, szybkie koleje) i ochrony środowiska (wodociągi i kanalizacja, oczyszczanie ścieków itp.).
Fundusze strukturalne mają wyrównywać dysproporcje rozwojowe między biednymi i bogatymi regionami Unii. W Polsce obejmą całość kraju, gdyż przysługują one regionom o dochodzie na głowę poniżej 75% średniej unijnej.
Z funduszy strukturalnych Polska ma otrzymać w ciągu trzech lat 4,363 mld na rozwój wsi, 1,470 mld na "zasoby ludzkie" (m.in. szkolenia i inne przedsięwzięcia z zakresu edukacji, poprawy kwalifikacji itp.), 1,251 mld na wsparcie przedsiębiorczości i 1,163 mld na infrastrukturę.