Jak bardzo druga dawka szczepionki przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zgonu?
Ryzyko zgonu zdecydowanie maleje po przyjęciu dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19. Udowodniły to badania statystyczne, które zostały przeprowadzone w Japonii. Wynika z nich, że szczepionka znacznie zmniejsza też ryzyko samej infekcji.
12.08.2021 17:36
Nowe badania, tym razem przeprowadzone w Japonii, potwierdzają skuteczność szczepionek przeciw COVID-19. Japońskie ministerstwo zdrowia, pracy i opieki społecznej przeanalizowało dane dotyczące śmiertelności spowodowanej koronawirusem wśród osób powyżej 65. roku życia.
W czerwcu odsetek zgonów u pacjentów niezaszczepionych wyniósł 4,31 proc., wśród osób po jednej dawce było to 3,03 proc., a w przypadku w pełni zaszczepionych zaledwie 0,89 proc.
"Nie odnotowano natomiast istotnej różnicy pomiędzy wariantami koronawirusa Delta i Alfa. (..) Badania prowadzone w innych krajach sugerowały natomiast, że szczepionka znacznie zmniejsza też ryzyko samej infekcji" - informuje Polska Agencja Prasowa.
Zobacz także: Czwarta fala koronawirusa coraz bliżej
Tymczasem rząd w Tokio uznał aż dziewięć krajów za obszary wysokiego ryzyka związanego z wariantem Delta i innymi odmianami wirusa SARS-CoV-2. Wśród nich znalazły się m.in. Francja, Izrael, Kambodża oraz niektóre stany USA: Alaska, Nebraska, Karolina Południowa, Tennessee.
Czwarta fala uderzyła głównie w osoby młode. Dlaczego?
"Od soboty osoby przybywające z tych obszarów do Japonii będą musiały pozostać w wyznaczonych przez władze miejscach przez trzy dni. Ten okres zostanie natomiast skrócony w przypadku niektórych innych krajów, w tym Wielkiej Brytanii, dla której obecnie wynosi sześć dni, a od soboty będzie wynosił trzy" - wyjaśnia PAP.
Dodatkowe rygory są konieczne, ponieważ Japonia mierzy się z czwartą falą pandemii, a szczególnie z wariantem Delta. W ostatnich dniach w kraju odnotowano rekordowe wzrosty zakażeń, w związku z czym w Tokio i kilku innych prefekturach obowiązuje stan wyjątkowy.
Kolejna fala w mniejszym stopniu dotyka seniorów, ponieważ są oni w zdecydowanej większości zaszczepieni. Coraz częściej i ciężej chorują natomiast osoby młodsze.