ŚwiatJacy są Brytyjczycy w wieku 18-30 lat?

Jacy są Brytyjczycy w wieku 18‑30 lat?

Przeciętny Brytyjczyk w wieku od 18 do 30 lat
najczęściej mieszka z partnerką lub rodzicami. 20%
Brytyjczyków w tej grupie wiekowej jest po ślubie, a 33% w
trwającym ponad rok niesformalizowanym związku.

27% ma dzieci, 64% nie ma, ale planuje je w przyszłości. Rodzice 31% badanych byli rozwiedzeni lub w separacji - wynika z opublikowanego przez dziennik "The Times" sondażu instytutu badania opinii publicznej Populus, poświęconego pokoleniu wychowanemu na komputerach.

80% ankietowanych jest dumnych z tego, że są Brytyjczykami. 34% uważa Wielką Brytanię za kraj rasistowski; taki pogląd wyraża aż 59% czarnoskórych ankietowanych, ale wśród Azjatów - tylko 21%.

Tylko jeden na pięciu ankietowanych bezwarunkowo walczyłby dla swojego kraju. Tyle samo nie uczyniłoby tego pod żadnym warunkiem. 57% byłoby skłonnych walczyć tylko, gdyby osobiście zgadzali się z przyczynami wojny.

Wielka Brytania nie prowadzi obecnie wojen obronnych, a swoich sił zbrojnych używa tylko po to, żeby bronić interesów ekonomicznych i celów polityki zagranicznej. Patriotyzm nie ma z tym wiele wspólnego - tak wyniki badania ocenił dyrektor Instytutu Polityki Międzynarodowej w Kings College w Londynie Michael Clarke.

"Wykarmieni przez komputery i wyuczeni przez Internet, trzy czwarte było wychowanych przez pracujące matki, jedna trzecia w rozbitych rodzinach. Dorastali wśród drugiego pokolenia imigrantów (...) Większość wierzy, że wspieranie akcji dobroczynnych jest ważniejsze niż udział w wyborach. To również pokolenie indywidualistów - wyraźna większość wierzy, że kobieta ma prawo do aborcji i że eutanazja powinna być legalna, ale mniej niż połowa popiera badania naukowe, które mogą krzywdzić zwierzęta, a bezwarunkowo sprzeciwia się im 48% badanych" - pisze "The Times".

Ponad 90% ma lub chce mieć dzieci, ale znaczący odsetek uważa też, że to nierealne, by para była ze sobą przez całe życie. Połowa nie była w kościele od dzieciństwa, ale ponad 50% wierzy w życie po śmierci.

Badanie przeprowadzono telefonicznie w sierpniu na grupie 1004 osób.

Anna Gumułka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)