Trwa ładowanie...

Jacek Żalek o zbrodni w Jedwabnem. "Żydów zamordowali Niemcy"

Jacek Żalek pisze historię na nowo. Poseł PiS podważa ustalenia IPN w sprawie mordu na Żydach w Jedwabnem, twierdząc, że zbrodni dokonali Niemcy. Zeznania, które brał pod uwagę Instytut, uważa za niewiarygodne.

Share
Jacek Żalek o zbrodni w Jedwabnem. "Żydów zamordowali Niemcy"Źródło: East News, fot: Stanisław Kowalczuk
d1d19gr

- Te osoby, które składały zeznania przed UB były torturowane. Jeżeli IPN przyjął w tamtych latach, kiedy była presja polityczna na to, żeby przyjąć wersję, że te zeznania wydobyte w torturach są wiarygodne, to życzę powodzenia - stwierdził na antenie Polsat News 2.

Prowadząca program Dominika Długosz spytała posła PiS kto, jego zdaniem, dopuścił się mordu na Żydach w Jedwabnem. Polityk nie miał wątpliwości.

- Niemcy nadzorowali tylko tych, którzy wprowadzali i wie pani kto to jest. I to jest nadużycie i bezczelność. Tak jakby powiedzieć, że skoro przyjmiemy tę logikę to znaczy, że policja żydowska, która selekcjonowała, dostarczała, była odpowiedzialna za doprowadzenie Żydów do komór gazowych. To znaczy, że Żydzi zgotowali sobie Holokaust? To jest po prostu głupie i bezczelne. Tak samo mówienie, że Polacy są odpowiedzialni za zbrodnie Holokaustu - tłumaczył.

d1d19gr

Żalek podkreślił, że Żydów w Jedwabnem "zamordowali Niemcy". - Jeżeli byli tam Polacy, którzy brali udział w tej zbrodni, to oczywiście ponoszą za to odpowiedzialność - dodał.

Zobacz też: Pytamy mieszkańców Jedwabnego co sądzą o nowelizacji ustawy o IPN

"Kompromitująca wypowiedź"

Do słów polityka PiS odniósł się Ryszard Kalisz.

- Ta wypowiedź posła Żalka jest kompromitująca. Przypomnę, że w 2001 r. IPN przeprowadził bardzo głębokie badania i cała akcja, musimy to powiedzieć z przykrością, to była akcja Polaków, to jest udokumentowane. Niemcy tam byli, ale mordowali Polacy - powiedział w programie "Tak czy Nie".
Według Instytutu Pamięci Narodowej mord w Jedwabnem został dokonany z niemieckiej inspiracji przez 40-osobową grupę Polaków. Do zbrodni doszło 10 lipca 1941 roku. W pogromie zginęło 340 Żydów.

Źródło: Polsat News

d1d19gr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d19gr
d1d19gr
Więcej tematów