Trwa ładowanie...
d2t994a
d2t994a
IAR

Jacek Tacik, dziennikarz TVP zatrzymany na Węgrzech, wypuszczony po przesłuchaniu

Zakończyło się przesłuchanie Jacka Tacika - polskiego dziennikarza, zatrzymanego w środę na Węgrzech. Według TVP Info, reporter został wypuszczony z aresztu. Wcześniej szef resortu spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powiedział, że Polska błyskawicznie zareagowała ws. zatrzymanego na granicy węgiersko-serbskiej reportera TVP.
Share
d2t994a

W środę portal TVP INFO informował, że podczas zamieszek na granicy serbsko-węgierskiej polski reporter odniósł obrażenia i trafił do szpitala. Następnie został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy.

MSZ zajęło się sprawą dziennikarza

d2t994a

Rano w czwartek na temat zatrzymania Tacika wypowiadał się szef MSZ Grzegorz Schetyna. - Błyskawicznie reagowaliśmy z poziomu ambasady w Budapeszcie, także konsula honorowego z Segedynia pana Karola Biernackiego - mówił minister w radiowej Jedynce. Dodał, że dziennikarz czuje się dobrze i prawdopodobnie po przesłuchaniu zostanie zwolniony.

- On został zatrzymany, nie aresztowany. Rzeczywiście, jeżeli ktoś przekracza granicę, to jest jakby z urzędu zagrożony postawieniem zarzutów o przekroczeniu granicy. To jest ten przypadek - zapewniał Schetyna.

Z kolei rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski mówił, że Tacikowi w przesłuchaniu towarzyszył polski konsul honorowy z Segedynia. - Placówka w Budapeszcie monitoruje sytuację, udzielamy polskiemu obywatelowi niezbędnej pomocy konsularnej, mamy nadzieję na szybkie wyjaśnienie tej sprawy - powiedział.

Zatrzymanie dziennikarza

d2t994a

Konsul honorowy w Segedynie Karol Biernacki mówił wcześniej, że do zatrzymania Jacka Tacika z TVP doszło na granicy serbsko-węgierskiej około godziny 18. Policjanci interweniowali po tym, jak uchodźcy naruszyli ogrodzenie graniczne i chcieli przechodzić na stronę węgierską.

W grupie szturmujących metalową siatkę był polski dziennikarz. - W trakcie akcji policyjnej, jeden z funkcjonariuszy uderzył Polaka w głowę - powiedział konsul. Dodał, że rana nie jest na szczęście ciężka. - Niemniej doszło do naruszenia nietykalności cielesnej - dodał dyplomata. Sam Tacik relacjonował w środę, że węgierscy funkcjonariusze byli zaskoczeni całą sytuacją i działali chaotycznie.

Jacek Tacik został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy, a także za udział w demonstracji. Wcześniej pisał na Twitterze, że zarzuca mu się pobicie policjanta.

Nowe przepisy i szturm na granicę

d2t994a

We wtorek władze węgierskie wprowadziły zaostrzone przepisy imigracyjne. Zgodnie z nimi, próba nielegalnego przekroczenia granicy zagrożona jest karą więzienia.

W środę na granicy Węgier z Serbią doszło do starć z migrantami, w których węgierska policja użyła gazu łzawiącego. Zatrzymano 29 migrantów, w tym jedną osobę, którą zidentyfikowano jako "terrorystę". Według władz węgierskich rannych zostało dwoje dzieci i 20 policjantów. Po zamieszkach Węgry zamknęły przejście Horgosz-Roeszke.

Na przejściu między serbskim Horgosz a węgierskim Roeszke na trasie E75 kilkuset uchodźców przedostało się dwukrotnie, w odstępie około dwóch godzin, przez ogrodzeniu z drutu żyletkowego. Według węgierskiej agencji MTI była to agresywna "mniejsza grupa", która zamierzała przedrzeć się przez policyjny kordon.

Noc na granicy przebiegła spokojnie.

d2t994a

Podziel się opinią

Share
d2t994a
d2t994a
Więcej tematów