Trwa ładowanie...
dn8k94p

Jacek Saryusz-Wolski wykluczony z PO

- Zarząd Platformy Obywatelskiej na wniosek przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny zdecydował o wykluczeniu Jacka Saryusza-Wolskiego z jej szeregów - poinformował rzecznik PO Jan Grabiec. Jak dodał, oznacza to także wykluczenie Saryusza-Wolskiego z Europejskiej Partii Ludowej. Tę informację potwierdził już jej przewodniczący Joseph Daul.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-Wolski (© European Union 2014)
dn8k94p

W sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie potwierdziło zgłoszenie przez Polskę kandydatury eurodeputowanego PO Jacka Saryusza-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

"Zarząd Platformy jednomyślne, w trybie natychmiastowym, na wniosek przewodniczącego Grzegorza Schetyny, usunął europosła Saryusz-Wolskiego z grona członków Platformy Obywatelskiej" - poinformował Grabiec.

Rzecznik PO podkreślił, że oznacza to także wykluczenie Saryusza-Wolskiego z członkostwa i pozbawienie wszelkich funkcji w Europejskiej Partii Ludowej (EPP), do której należy Platforma Obywatelska.

Tę informację potwierdził przewodniczący europejskich ludowców Joseph Daul. Polityk napisał na Twitterze, że wezwał Saryusza-Wolskiego na rozmowę w poniedziałek i przypomniał, że wiceprzewodniczący EPP musi być jej członkiem.

Daul podkreślił, że "w pełni akceptuje" decyzję PO, natomiast ludowcy wspierają "całkowicie" kandydaturę Donalda Tuska na przewodniczącego RE.

Po raz pierwszy głos w sprawie zabrał również sam zainteresowany. Saryusz-Wolski napisał na Twitterze, że "nie po to wprowadzał Polskę do Unii Europejskiej, by teraz na nią donoszono".

Bochenek: Saryusz-Wolski jest merytorycznie przygotowany do tej funkcji

dn8k94p

- Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej wbrew decyzji Polski byłby czymś nienaturalnym i stanowiłby naruszenie dotychczasowych standardów europejskich - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Rzecznik rządu podkreślił, że Jacek Saryusz-Wolski, którego kandydatura na szefa RE została w sobotę zgłoszona do maltańskiej prezydencji w UE, to "niezwykle doświadczony polityk europejski, sprawny i merytorycznie przygotowany do tej funkcji".

Ocenił zarazem, że "trudno sobie wyobrazić" udzielenie przez polski rząd poparcia w staraniach o kolejną kadencję obecnemu przewodniczącemu Rady Donaldowi Tuskowi. Zdaniem Bochenka Tusk jest bowiem politykiem, który "wprost i jednoznacznie atakował polski rząd i szkodzi państwu polskiemu". - Wystarczy sobie przypomnieć wiele negatywnych wypowiedzi Donalda Tuska na temat Polski, w których sugerował chociażby nałożenie sankcji na nasz kraj - dodał.

Według rzecznika, wybór Donalda Tuska na funkcję przewodniczącego wbrew decyzji Polski byłby "czymś nienaturalnym". - Byłoby to naruszenie dotychczasowych standardów europejskich - zaznaczył.

dn8k94p

"Tusk był jednym z liderów totalnej opozycji"

O ewentualnej kandydaturze Saryusz-Wolskiego na szefa RE jako pierwszy informował dziennik "Financial Times". Doniesienia wywołały dyskusję polityczną w Polsce. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że Donald Tusk "łamie elementarne zasady UE", zatem nie może być przewodniczącym RE i "w żadnym razie nie może liczyć na poparcie PiS i brak sprzeciwu".

W sobotę rzecznik PiS Beata Mazurek poinformowała, że komitet polityczny PiS podjął uchwałę, która zobowiązuje premier Beatę Szydło do sprzeciwienia się kandydaturze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował, że notą dyplomatyczną zgłosił Saryusza-Wolskiego jako kandydata polskiego rządu na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Jak wyjaśniał, "ze względu na wysoki poziom merytoryczny" Saryusza-Wolskiego, jego doświadczenie w polityce europejskiej i zasługi na rzecz integracji europejskiej. Podkreślił, że kandydat "daje także rękojmię i gwarancję bezstronności" w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który "był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce".

Pierwsza 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa RE upływa z końcem maja. Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy pozostanie on na tym stanowisku na kolejną kadencję. Do czasu zgłoszenia kandydatury Saryusza-Wolskiego Tusk był jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko.

dn8k94p

Podziel się opinią

Share

dn8k94p

dn8k94p
Więcej tematów