Trwa ładowanie...
20-10-2014 09:43

Jacek Saryusz-Wolski: Polska może zawetować w Brukseli pakiet klimatyczny

Polskie weto nadal niewykluczone na unijnym szczycie klimatycznym. Europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski mówił w radiowej Jedynce, że ograniczenie emisji CO2 o 40 procent jest dla Polski "nie do przyjęcia".

Jacek Saryusz-Wolski: Polska może zawetować w Brukseli pakiet klimatycznyŹródło: WP.PL, fot: Agnieszka Niesłuchowska
d6kcwkx
d6kcwkx

- Albo ten cel zostanie zrelatywizowany, będą realizować go kraje, które będą mogły, ale nie wszystkie, albo będą kompensaty finansowe, w poufnych rozmowach mówi się nawet o kwotach, które miałyby rekompensować zgodę na to - powiedział Jacek Saryusz-Wolski.

Jednak jak dodał, obecnie strona polska uważa te propozycje za "niewystarczające".

Na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie w Brukseli unijni przywódcy zdecydują o nowej polityce energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej po 2020 roku. Obowiązujący do tego czasu pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada 20-procentową redukcję emisji CO2 i 20-procentowy udział energii odnawialnej.

Ewa Kopacz, wygłaszając w sejmie expose, zapowiedziała, że rząd nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii. Dzień później premier nie wykluczyła weta w tej sprawie na brukselskim szczycie.

Komisja Europejska proponuje 40-procentową redukcję emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii do 27 procent.

d6kcwkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6kcwkx
Więcej tematów