Trwa ładowanie...

Jacek Czaputowicz o Tu-154M: przetrzymywanie wraku jest bezprawne

Wraca temat wraku Tu-154M, który wciąż znajduje się na terenie Rosji. Według szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza to działanie jest bezprawne. - Będziemy tę kwestię podnosić na forum Rady Europy - zapowiedział Czaputowicz.

Share
Jacek Czaputowicz o Tu-154M: przetrzymywanie wraku jest bezprawne
Źródło: East News
d3ql5cv

Jacek Czaputowicz przypomniał, że rok temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą zwrotu samolotu Tu-154M przez Rosję. Polska strona przekazała raport w tej sprawie.

- Stoimy na stanowisku, że przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154 M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia - tłumaczył szef MSZ.

- Przetrzymywanie wraku na potrzeby śledztwa dotyczącego katastrofy lotniczej podlega ocenie w świetle zasad ogólnych prawa międzynarodowego, w tym dobrej wiary, proporcjonalności, racjonalności i to przetrzymywanie uznajemy za bezpodstawne - dodał minister. Podkreślił, że Polska jest gotowa na mediacje z Rosją.

Zobacz też: Dziennikarka wzięła ślub z partnerką. Polski sąd zajął stanowisko

- Mimo postanowień rezolucji obserwujemy niepokojące działania wokół miejsca katastrofy, pojawiające się pomysły budowy gazociągu przebiegającego przez miejsce katastrofy, ograniczony jest dostęp do tego miejsca - zaznaczył Jacek Czaputowicz. - Będziemy tę kwestię podnosić na forum Rady Europy - zapowiedział minister.

d3ql5cv

Czaputowicz liczy na to, że "Rada Europy pod nowym kierownictwem będzie dalej zaangażowana w sprawę zwrotu wraku samolotu Tu-154M, a także w kwestii ochrony miejsca katastrofy". - Podtrzymujemy gotowość do dialogu i czekamy na pozytywną odpowiedź ze strony rosyjskiej - zaznaczył szef MSZ.

Przypomnijmy: 10 kwietnia 2010 roku, podczas próby lądowania w Smoleńsku, doszło do katastrofy rządowego samolotu TU-154. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3ql5cv

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ql5cv
d3ql5cv
Więcej tematów