Trwa ładowanie...

Rada Europy przegłosowała rezolucję ws. zwrotu wraku tupolewa

Na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu odbyła się w piątek debata na temat katastrofy smoleńskiej. Przegłosowano rezolucję, która wzywa Rosję do zwrotu wraku.

Share
Rada Europy przegłosowała rezolucję ws. zwrotu wraku tupolewaŹródło: WP.PL
d4848lv

Raport Rady Europy w sprawie tragedii w Smoleńsku został przegłosowany. Rezolucja wzywa Rosję do zwrotu wraku. Za głosowało 41 osób, 6 się wstrzymało.

To pierwszym międzynarodowym dokument, który wzywa Rosję do działań.

Uchwała zakłada, że zwrot wraku polskiego samolotu miałby nastąpić "bez dalszej zwłoki" i przy "ścisłej współpracy z polskimi ekspertami celem uniknięcia dalszego pogarszania stanu potencjalnego materiału dowodowego".

d4848lv

- Prace nad przygotowaniem raportu trwały ponad cztery lata - powiedział wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, poseł Prawa i Sprawiedliwości Włodzimierz Bernacki.

Przed debatą poseł Dominik Tarczyński z PiS powiedział, że jest "to głosowanie, które nie dotyczy tylko Rosji, które nie dotyczy tylko Polski, ale wszystkich państw członkowskich. To jest głosowanie o honor Rady Europy".

Według dokumentu, Rosjanie mają zabezpieczyć wrak tupolewa do momentu jego przekazania. Uchwała zobowiązuje ich również do zaprzestania działań, które mogłyby zostać uznane za bezczeszczenie terenu katastrofy, ze względu na "silne znaczenie emocjonalne dla wielu Polaków".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wojna o lokale zastępcze. Mieszkańcy nazywają je "norami" i "ruderami"

d4848lv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4848lv
d4848lv
Więcej tematów