Trwa ładowanie...

Jacek Czaputowicz komentuje ostrą reakcję Izraela. "Te obawy są nieuzasadnione"

– Ta ustawa nie służy zablokowaniu dyskusji, ale służy zaprzestaniu fali oszczerstw - powiedział Jacek Czaputowicz. Szef MSZ skomentował ostrą krytykę ustawy dotyczącej kar za sformułowania takie jak "polskie obozy śmierci" ze strony izraelskiego rządu. Uznał, że jest to "nieporozumienie".

Share
Jacek Czaputowicz komentuje ostrą reakcję Izraela. "Te obawy są nieuzasadnione"
Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1zsrvh

– Inne państwa i niektórzy dziennikarze dla celów politycznych przerzucają winę za nazizm, za Holokaust, na Polskę - stwierdził w TVP Jacek Czaputowicz. Szef MSZ uznał, że celem nowelizacji nie jest ograniczenie badań nad Holokaustem.

– Ta ustawa nie służy zablokowaniu dyskusji, ale służy zaprzestaniu fali oszczerstw – powiedział. I dodał, że potrzebny jest „spokój”. - Trzeba wyjaśniać, przetłumaczyć, dlaczego ona została przyjęta – uznał. Jak dodał, Polska nie będzie poddawał się „presji żadnego obcego państwa” ale wysłucha merytorycznych uwag.

- Jak najbardziej, przecież premier był podczas tego wystąpienia, z pewnością będzie chciał to wyjaśniać, to jest dyplomatyczna droga wyjaśniania spraw - potwierdził gotowość Mateusza Morawieckiego do wyjaśnienia spornej kwestii. Rozmowę z premierem ma przeprowadzić ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Poprosił ją o to premier Binjamin Netanjahu..

d1zsrvh

Tillerson w Polsce. "Ważna" wizyta

Czaputowicz był również pytany o spotkanie z sekretarzem stanu USA. - Wizyta Rexa Tillersona była ważna, to podkreślenie naszych dobrych relacji ze stroną amerykańską - powiedział Czaputowicz. Szef MSZ uznał, że po przewidywanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Stany mogą "zastanawiać się, kto będzie reprezentantem ich interesów w Europie".

- USA stawiają na Polskę, na region Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił i dodał, że jest to "zbieżne z naszymi oczekiwaniami". - Nie ma tutaj sprzeczności. Nam zależy na ścisłej integracji Unii Europejskiej - zapewnił, odnosząc się do możliwego konfliktu interesów między oczekiwaniami USA i UE.

Zapewnił, że rozmawiano również o Patriotach "na poziomie politycznym" i system z pewnością zostanie zakupiony. - Widzę pewną zazdrość że strony innych państw Unii, że Polska potrafiła pozyskać tak ważnego sojusznika jak USA - dodał.

d1zsrvh

Jest oficjalne oświadczenie

MSZ wydał również komunikat po wypowiedzi izraelskiego premiera.

- W związku z uchwaleniem 26 stycznia 2018 roku przez Sejm RP ustawy "o zmianie ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i niektórych innych ustaw", Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP informuje, że zadaniem uchwalonej przez Sejm, po dwuletnich pracach legislacyjnych, nowelizacji ustawy jest wyeliminowanie – publicznych i wbrew faktom – zachowań polegających na przypisywaniu Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez Trzecią Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie. Wyrażało to m.in. używanie określeń „polskie obozy” - tłumaczy resort.

Ministerstwo zaznacza, że przewidziana w poprawkach kara będzie dotyczyć precyzyjnie określonych sytuacji i ma służyć zapobieganiu "świadomego szkalowania Polski." Ostateczna ocena danego przypadku będzie zależała od sądu.

Resort podkreśla dodatkowo, że zapisy nowelizacji nie ograniczają wolności badań, swobody dyskusji historycznych oraz działalności artystycznej.

Źródło: TVP

d1zsrvh

Podziel się opinią

Share
d1zsrvh
d1zsrvh
Więcej tematów