Jacek Cichocki przedstawi sprawę niedoszłego zamachowca na spotkaniu Grupy G‑6
Informacja o zatrzymaniu mężczyzny przygotowującego zamach w budynku sejmu zostanie przedstawiona na jednej z sesji spotkania ministrów spraw wewnętrznych grupy G-6 w Londynie - powiedział szef MSW Jacek Cichocki.
20.11.2012 | aktual.: 21.11.2012 05:40
- Jest tam sygnalizowane ogromne zainteresowanie naszym przypadkiem i oczekiwanie, że to właśnie przedstawię - powiedział Cichocki w przeddzień spotkania szefów resortów spraw wewnętrznych największych krajów UE oraz przedstawicieli USA.
- Każdy z nas, ministrów spraw wewnętrznych, ma jak w złym śnie, że to może się wydarzyć także w jego kraju - dodał. Zaznaczył, że polskie służby także sygnalizują podobne przypadki w innych krajach.
Wkrótce zmiany w specsłużbach
Szef MSW poinformował, że do końca listopada zespół, przygotowujący kierunki zmian w sektorze służb specjalnych, przedstawi je premierowi z rekomendacją, by w grudniu opinię na temat zmian przedstawiło Kolegium ds. Służb Specjalnych. - Mam nadzieję jeszcze do połowy grudnia przedstawić je także publicznie. Chodzi o to, żeby jeszcze w tym roku zostały zarysowane główne reformy - powiedział Cichocki.
- Niewątpliwie chodzi o to, żeby ABW skoncentrowało swoje działania na zdobywaniu informacji oraz wyprzedzającym rozpoznawaniu różnego rodzaju zagrożeń - zwłaszcza terrorystycznych, ekstremistycznych czy kontrwywiadowczych. To jest jeden z ważniejszych kierunków - powiedział Cichocki.
"Zaskakujące" słowa prokuratora
W "Kropce nad i" w TVN24 Cichocki wyraził zdziwienie wypowiedzią prokuratora na konferencji prasowej, przekonującego do pozostawienia ABW obecnych uprawnień. - Dla mnie to też było zaskakujące, nie wiem, jak to się łączy z dzisiejszą konferencją - powiedział.
Wskazał na analogie między aresztowanym Brunonem K. a zamachowcem z Norwegii Andersem Breivikiem i Timothym McVeigh, który wysadził w powietrze budynek w Oklahomie.
Szef MSW zwrócił uwagę, że wszyscy używali powszechnie dostępnych materiałów do wytwarzania urządzeń wybuchowych, odrzucali też całą klasę polityczną swojego kraju. Cichocki zaznaczył, że radykalizm Brunona K. narastał stopniowo.
Nasilona kontrola internetu
Powiedział, że ABW nasiliła monitoring internetu i środowisk obracających materiałami wybuchowymi po wydarzeniach w Norwegii, kiedy okazało się, że część komponentów do bomby Breivik kupił także w Polsce.
Pytany, czy po zatrzymaniu niedoszłego zamachowca wzmożono ochronę prezydenta, Cichocki odpowiedział, że BOR ma obowiązek "stale podejmować działania ochronne adekwatne do zagrożenia" i było w stałym kontakcie z ABW, a ochrona prezydenta i innych osób podczas manifestacji 11 listopada "była przygotowana dobrze i ponadstandardowo".
Kim jest Brunon K.?
45-letni pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie został 9 listopada zatrzymany pod zarzutem przygotowywania zamachu bombowego na prezydenta i premiera w sejmie. Jego motywy były nacjonalistyczne, ksenofobiczne i antysemickie. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w centrali ABW.
Grupa sześciu największych państw UE (tzw. G6) - powstała w maju 2003 r. z inicjatywy Hiszpanii początkowo jako G5, w 2006 roku powiększona o Polskę. Jej celem jest m.in. współdziałanie zrzeszonych w niej państw (poza ramami UE) w dziedzinach szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa m.in.: w walce z terroryzmem, zapobieganiu przestępczości zorganizowanej i zwalczaniu jej, wymianie danych operacyjnych, skutecznej kontroli granic, zwalczaniu nielegalnej imigracji.