Izraelskie media: polskie ministerstwo zamraża ustawę o IPN
Przełom w relacjach pomiędzy Polską a Izraelem? Tamtejsze media podają, że polska strona zamierza "zamrozić ustawę o IPN". "Jerusalem Post" i portal Haaretz donoszą również o ewentualnej wizycie polskiej delegacji w Jerozolimie. O takich planach jako pierwsza informowała Wirtualna Polska.
Zbigniew Ziobro zapewnił, że "świadkowie historii" nie będą karani za negatywne słowa o Polakach. Ta wypowiedź ministra została doceniona w Izraelu. Według nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski rząd w Jerozolimie rozważa zaproszenie polskiej delegacji. Być może będzie to już wyjazd zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
Teraz tę informację potwierdzają izraelskie media, które rozpisują się o potencjalnej wizycie polskiej delegacji w Jerozolimie.To jednak nie wszystko. Zarówno dziennik "Jerusalem Post", jak i portal Haaretz mówią również o tym, że "polskie ministerstwo zamraża ustawę o IPN". Powołują się na stanowisko izraelskiego MSZ. Resort przekonuje, że polski rząd "odracza wdrażanie kontrowersyjnego nowego prawa o Holokauście".
Jak podaje "Times of Israel", szef izraelskiego resortu spraw zagranicznych Juwal Rotem powiedział, że decyzja polskich władz w sprawie ustawy o IPN to "sukces izraelskiej dyplomacji". Jest to wynikiem intensywnej i wielotygodniowej debaty między Jerozolimą a Warszawą.
"Otrzymałem wiele niesamowicie pozytywnych rozmów telefonicznych tego wieczoru z Izraela nt. informacji o zamrożeniu ustawy o IPN" - napisał na swoim Twitterze Johnny Daniels z fundacji From The Depths. "Jest to silny znak dobrej woli i intencji, aby poprawić sytuację i mieć prawdziwy dialog" - dodał.
Jak wynika z informacji TVN24, doszło do wstępnego porozumienia pomiędzy stroną polską a izraelską.
Źródła WP w Jerozolimie poinformowały, że rząd oraz organizacje żydowskie są zadowolone z wypowiedzi Ziobry o sposobie interpretacji nowego prawa oraz zapowiedzi "werdyktu" Trybunału Konstytucyjnego.
- Ustawa chroni przed fałszywymi zarzutami o niemieckie zbrodnie polski naród jako całość i polskie państwo, ale już nie pojedyncze osoby czy nawet grupy Polaków, którzy w czasie wojny zachowywali się niegodziwie - stwierdził Zbigniew Ziobro w rozmowie z PAP.
Jest reakcja rządu
Rzeczniczka rządu na pytania o wizytę polskiej dleegacji w Izraelu odpowiedziała, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Binjaminem Netanjahu. - Zespoły są stworzone. Jest wysoce prawdopodobne, że do ich spotkania dojdzie - powiedziała Joanna Kopcińska. Jednocześnie rzeczniczka zaprzeczyła jakoby miało dojść do zamrożenia nowelizacji ustawy o IPN.
Głos w tej sprawie zabrał również Sebastian Kaleta były rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości. "Naprawdę zaskakujące wzmożenie. Media w Izraelu nadinterpretowują fakty. Zabawne, że przyjęcie do wiadomości, że ustawa nie dotyczy tego przed czym protestowali, nazywają dziś "zamrożeniem" - napisał polityk.
Źródło: WP/Haaretz/"Jerusalem Post"/Onet.pl/TVN24