Trwa ładowanie...

Izrael zestrzelił nad Wzgórzami Golan syryjski samolot

Izraelska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła syryjski samolot, który naruszył jej przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan - podał rzecznik armii. Informację potwierdziły syryjskie siły zbrojne, oceniając to zdarzenie jako akt agresji.

Share
Izrael zestrzelił nad Wzgórzami Golan syryjski samolot
Źródło: AFP, Fot: Jack Guez
d4hfqpo

- To był wyprodukowany przez Rosjan Suchoj - powiedział rzecznik izraelskiej armii, zaprzeczając tym samym informacjom podawanym wcześniej m.in. przez dziennik "Haarec", a identyfikującym zestrzeloną maszynę jako myśliwiec MIG-21.

Maszyna została - według doniesień "Haareca" - trafiona pociskiem Patriot.

d4hfqpo

Dlaczego samolot naruszył izraelską przestrzeń powietrzną?

Syryjski myśliwiec miał się znajdować w okolicach Kuneitry nad Wzgórzami Golan i "infiltrować izraelskie terytorium" - podał izraelski dziennik. Jak dodaje "Haarec" to pierwsze wydarzenie związane ze strąceniem syryjskie maszyny od lat 80. ubiegłego wieku.

Tymczasem źródła w wojsku izraelskim, na które powołuje się agencja Reutera, poinformowały że maszyna naruszyła izraelską przestrzeń powietrzną przez przypadek. Strącony nad Wzgórzami Golan samolot nie wykonywał misji, której celem był Izrael - zapewnił rozmówca Reutera.

Izraelskie radio podało, że syryjski samolot prowadził misję, której celem byli rebelianci walczący z reżimem prezydenta Baszara al-Asada.

Źródła w armii syryjskiej, na które powołuje się tamtejsza telewizja, oskarżyły Izrael o wspieranie "terrorystów (z IS) i Frontu Al-Nusra". Jednocześnie potwierdziły zestrzelenie syryjskiego samolotu.

d4hfqpo

Do podobnego zdarzenia doszło w 1985 roku, kiedy izraelskie lotnictwo zestrzeliło podczas misji zwiadowczej nad Libanem dwa syryjskie samoloty MIG-23.

Wzgórza Golan

Patrolowana przez siły pokojowe ONZ strefa buforowa między Izraelem a Syrią ma być w założeniu wolna od wszelkich formacji zbrojnych. Jednak w marcu 2013 roku po raz pierwszy wtargnęli do niej syryjscy rebelianci, a w ostatnich tygodniach dochodzi tam do eskalacji walk między syryjskimi siłami a rebeliantami.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a strefę buforową ustanowiono tam na mocy zawieszenia broni kończącego wojnę Jom Kipur w 1973 roku.

Naloty na Syrię

Zestrzelenie syryjskiej maszyny zbiegło się w czasie z rozpoczęciem w nocy z poniedziałku na wtorek przez USA i kraje sojusznicze operacji powietrznej przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego (czytaj więcej)
.

Źródła: BBC News, "Haarec", PAP.

d4hfqpo

Podziel się opinią

Share
d4hfqpo
d4hfqpo
Więcej tematów