Izrael zamraża budowę mieszkań na Zachodnim Brzegu
Rząd izraelski postanowił
zamrozić budowę 145 mieszkań w żydowskim osiedlu Maaleh Adumim na
Zachodnim Brzegu Jordanu - podała izraelska telewizja
publiczna. Decyzja ta została podjęta pod naciskiem Stanów
Zjednoczonych - podkreśliła.
05.08.2004 21:35
W poniedziałek media izraelskie podały, iż rząd zaaprobował zbudowanie kolejnych 600 mieszkań w osiedlu liczącym 28 000 mieszkańców.
Burmistrz Maaleh Adumim, Benny Kachriel, twierdził w czwartek wieczorem przed kamerami TV, że to jeszcze laburzystowski rząd premiera Ehuda Baraka zatwierdził w 1999 r. budowę tych mieszkań.
Sprzedaliśmy dotąd 465 apartamentów, a oświadczenie rządowe ogłoszone w czwartek wieczorem dotyczy zapewne reszty, to jest 135 nie sprzedanych dotąd mieszkań - dodał burmistrz.
Jeszcze tego samego dnia rano radio izraelskie informowało, że zaplanowana i zaakceptowana przez rząd Ariela Szarona rozbudowa osiedla zmierza praktycznie do jego połączenia z Jerozolimą. Nowe domy mają stanąć na obszarze wielu kilometrów kwadratowych, sięgającym północnego wschodu Jerozolimy - twierdziła rozgłośnia.
Według Associated Press, plan połączenia Maaleh Adumim z Jerozolimą ma zapewnić znaczną większość ludności żydowskiej w tym mieście, stwarzając przeciwwagę dla wysokiego przyrostu demograficznego wśród tamtejszej ludności arabskiej.
Na początku tygodnia Amerykanie krytycznie odnieśli się do zatwierdzenia przez Szarona planu rozbudowy Maaleh Adumim - największego osiedla żydowskiego na Zachodnim Brzegu - o 600 mieszkań. Waszyngton przypomniał Szaronowi, że bliskowschodni plan pokojowy przewiduje wstrzymanie rozbudowy osiedli żydowskich na terenach palestyńskich.
Władze palestyńskie podkreślają, że taka rozbudowa Maaleh Adumim, odległego dziś o sześć kilometrów od Jerozolimy, oznaczałaby aneksję znacznych terenów palestyńskich, obliczoną na uniemożliwienie Palestyńczykom stworzenia własnego państwa.
Szaron jest zdecydowany zlikwidować osiedla żydowskie w Strefie Gazy, ale pozostawić wielkie osiedla na Zachodnim Brzegu.