Wojna w IzraeluUSA zaakceptowały izraelski plan. Będzie atak, ale nie na Iran

USA zaakceptowały izraelski plan. Będzie atak, ale nie na Iran

Media: USA zgodziły się na izraelski plan w Rafah w zamian za brak ostrej odpowiedzi Iranowi
Media: USA zgodziły się na izraelski plan w Rafah w zamian za brak ostrej odpowiedzi Iranowi
Źródło zdjęć: © East News | AFP, Israeli Army
Violetta Baran

18.04.2024 09:25, aktual.: 18.04.2024 11:18

Arabskojęzyczny serwis Al-Araby Al-Jadeed informuje, że USA zaakceptowały izraelski plan operacji wojskowej w Rafah. W zamian Izrael ma zrezygnować z przeprowadzenia znaczącego ataku odwetowego na Iran.

"Izraelski plan opiera się na metodzie przemieszczania, poprzez podzielenie Rafah na ponumerowane kwadraty, tak aby jeden kwadrat był atakowany po drugim, skłaniając osoby w nim przebywające do opuszczenia go, w szczególności w kierunku Khan Yunis i obszaru Al Mawasi" - informuje Al-Araby Al-Jadeed, panarabski serwis informacyjny z siedzibą w Londynie, którego właścicielem jest katarska firma Fadaat Media. Serwis powołuje się przy tym na anonimowe egipskie źródło.

Egipskie władze mają już przygotowywać się do izraelskiej operacji. "Zwiększono pojemność obozów w Khan Yunis, które są zarządzane przez Egipski Czerwony Półksiężyc, a także zwiększono ilość pomocy, która do nich dociera" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Izrael twierdzi, że ukrywają się tam bojownicy Hamasu

Serwis Times of Israel przypomniał w czwartek, że według oceny izraelskiej armii, w Rafah, mieście położonym w Strefie Gazy na granicy z Egiptem, stacjonują cztery bataliony Hamasu.

Istnieje również przekonanie, że to właśnie w Rafah ukrywają się liderzy palestyńskiej organizacji terrorystycznej.

Dodatkowo, w mieście przetrzymywani są zakładnicy, którzy zostali uprowadzeni z Izraela w październiku. Warto jednak zauważyć, że Rafah i jego okolice stanowią schronienie dla ponad miliona mieszkańców północnych terenów Strefy Gazy.

Obawy światowych liderów

Benjamin Netanjahu, premier Izraela, wielokrotnie wspominał o planach przeprowadzenia operacji wojskowej w Rafah. Mówił, że plany zostały już zatwierdzone, a ostatnio oświadczył nawet, że ustalono już datę jej rozpoczęcia.

Światowi liderzy wyrażają obawy związane z możliwością przeprowadzenia takiej operacji. Boją się zarówno ofiar wśród ludności cywilnej, jak i potencjalnej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ta ostatnia mogłaby nastąpić w wyniku odpowiedzi Izraela na zmasowany atak powietrzny, który Iran przeprowadził w sobotę.

Źródło: PAP, alaraby.co.uk

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także