Izrael występuje z UNESCO. To odpowiedź na "systematyczne ataki"
Izrael występuje z ONZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Rzecznik izraelskiego MSZ Emmanuel Nahshon powiedział, że decyzja ma związek z prowadzonymi przez tę organizację "próbami odłączenia żydowskiej historii od ziem Izraela".
Formalna rezygnacja z członkostwa w UNESCO zostanie przekazana pod koniec roku, a praktyczne rozstanie Izraela z oenzetowską agendą nastąpi pod koniec 2018 roku.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu przed głosowaniem nad rezolucją wzywającą USA do wycofania się z uznania Jerozolimy za stolicę Izraela określił ONZ jako "dom kłamstw". Rezolucja została przyjęta przeważającą większością głosów, lecz nie ma ona wiążącej mocy prawnej.
Wcześniej wystąpienie z UNESCO ogłosiły Stany Zjednoczone. Ma ono nastąpić 31 grudnia bieżącego roku. Jak argumentowano, decyzja "odzwierciedla obawy USA w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami".
USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny. UNESCO to pierwszą oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu.
źródło: rmf fm