Izrael wypełnia zobowiązania. Autobusy dojechały do Ramallah
Rząd izraelski rozpoczął proces zwalniania 183 Palestyńczyków, którzy przebywali w izraelskich więzieniach. Decyzja ta była częścią porozumienia dotyczącego wymiany więźniów z organizacją Hamas.
Autobusy ze zwolnionymi więźniami dotarły już do Ramallah na Zachodnim Brzegu - dodała agencja Reutera. W piątek informowano, że w sobotniej wymianie wolność odzyska 90 palestyńskich więźniów.
Zwolnionych zostanie jednak 183 Palestyńczyków: 72 więźniów i 111 osób zatrzymanych podczas wojny w Strefie Gazy - przekazał dziennik "Haarec".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ujawniono plan Trumpa. "Dosyć trudna rola ukraińskich polityków"
Pierwsza faza zawieszenia broni w Strefie Gazy ma potrwać do początku marca. W tym czasie przewidziano uwolnienie 33 izraelskich zakładników i ok. 1900 palestyńskich więźniów.
Do soboty wolność odzyskało 10 Izraelek i 400 Palestyńczyków. Hamas potwierdził, że ośmiu z 33 zakładników, którzy mieli zostać przekazani w pierwszej fazie rozejmu, nie żyje. Oznacza to, że na zwolnienie czeka jeszcze 12 pozostałych przy życiu osób z tej grupy.
Wcześniej, w czwartek zwolniono pięciu porwanych 7 października Tajlandczyków, nieobjętych umową o wymianie w ramach rozejmu.
Rządzący Strefą Gazy Hamas napadł 7 października 2023 r. na Izrael, zabijając około 1200 osób i porywając 251. W Strefie Gazy wciąż więzionych jest 84 z nich. Według izraelskiej armii co najmniej 34 osoby z tej grupy nie żyją.
Atak był początkiem trwającej ponad 15 miesięcy wojny, w której zginęło przeszło 47 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje w nim kryzys humanitarny, a większość z 2,1 mln mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.
Zawieszenie broni, oprócz wstrzymania walk i wymiany jeńców, zakłada też m.in. stopniowe wycofywanie się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, umożliwienie Palestyńczykom powrotu do ich miejscowości i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej.
W sobotę ma też zostać otwarte niedziałające od kwietnia 2024 r. przejście graniczne między Strefą Gazy a Egiptem, przez które zostanie wywieziony transport rannych i chorych Palestyńczyków.
W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje warunków drugiej fazy umowy, zakładającej wprowadzenie trwałego rozejmu.