Izrael wycofuje się z kluczowych pozycji ze Strefy Gazy
Izrael rozpoczął wycofywanie swych wojsk ze Strefy Gazy. Radykalne ugrupowanie palestyńskie Hamas i związane z nim organizacje ogłosiły natychmiastowe zawieszenie broni i dały Izraelowi tydzień na wycofanie swych sił wojskowych.
18.01.2009 | aktual.: 18.01.2009 22:01
Brak jednak informacji, kiedy zakończy się wycofywanie sił izraelskich ze Strefy. Nieco wcześniej agencja AFP donosiła, że armia izraelska wycofała się tego dnia z kluczowych pozycji w i wokół miasta Gazy. Kolumny izraelskich pojazdów wojskowych ruszyły w kierunku granicy między Strefą Gazy, a Izraelem wkrótce po ogłoszeniu przez Hamas koło południa przerwania ognia. Izraelska stacja telewizyjna Kanał 10 pokazała izraelskie czołgi jadące w stronę granicy i uśmiechniętych maszerujących żołnierzy.
- Hamas i sprzymierzone z nim frakcje ogłaszają natychmiastowe zawieszenie broni w Gazie i dają Izraelowi tydzień na wycofanie - powiedział wcześniej w Kairze przedstawiciel Hamasu Ajman Taha. Przybył on do stolicy Egiptu na rozmowy w sprawie porozumienia rozejmowego. Hamas domaga się również, by Izrael otworzył wszystkie prowadzące do Strefy Gazy przejścia graniczne, co pozwoli zaopatrzyć jej mieszkańców w żywność i inne podstawowe artykuły.
Wiadomość o rozejmie potwierdziło w wydanym oświadczeniu rezydujące w Syrii kierownictwo Hamasu. "Jesteśmy gotowi wesprzeć wszelkie wysiłki, w szczególności Egiptu, na rzecz osiągnięcia ostatecznego porozumienia, które spełni nasze znane żądania trwałego zniesienia blokady i otwarcia wszystkich przejść granicznych" - głosi oświadczenie. Zostało ono również odczytane w syryjskiej telewizji przez przedstawiciela Hamasu, któremu towarzyszyli reprezentanci sojuszniczych organizacji palestyńskich.
- Jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że Hamas bezpośrednio storpeduje zawieszenie broni i będziemy musieli na nowo wszcząć ofensywę przeciwko niemu, musimy być wstrzemięźliwi odnośnie wycofania naszych wojsk - powiedział wcześniej Mark Regev, rzecznik izraelskiego premiera Ehuda Olmerta.
Unia Europejska wezwała Hamas do "natychmiastowego i bezwarunkowego przyłączenia się" do ogłoszonego wcześniej przez Izrael jednostronnego zawieszenia broni. Do Izraela zaś czeskie przewodnictwo UE zaapelowało o "całkowite i natychmiastowe otwarcie przejść granicznych ze Strefą Gazy".
Z ostatnich źródeł palestyńskich wynika, że od momentu wejścia w życie w nocy o godzinie 1.00 czasu polskiego izraelskiego jednostronnego zawieszenia broni pod gruzami w Strefie Gazy znaleziono zwłoki ponad 90 Palestyńczyków.
Od 27 grudnia, kiedy zaczęła się izraelska ofensywa na cele Hamasu w Gazie zginęło ponad 1200 Palestyńczyków, w tym około 700 cywili i 12 Izraelczyków, w tym 10 żołnierzy.