Trwa ładowanie...
d2xgu5q

Izrael: remis w wyborach parlamentarnych. Tak wynika z sondaży exit poll

Zakończyły się wybory parlamentarne w Izraelu. Z sondażu exit poll wynika, że prawicowa partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu i centrolewicowa koalicja Niebiesko-Białych pod wodzą byłego szefa sztabu generalnego Benny'ego Gantza otrzymały podobną liczbę głosów.
Share
Głosowanie w Izraelu zakończyło się o godz. 21 polskiego czasu
Głosowanie w Izraelu zakończyło się o godz. 21 polskiego czasuŹródło: Getty Images, Fot: Amir Levy
d2xgu5q

Z sondażu exit poll zrealizowanego dla izraelskiej telewizji wynika, że Koalicja Niebiesko-Białych zdobyła 34 mandaty, a Likud - 33.

Według Reutersa taki wynik wyborów oznacza, że może minąć wiele tygodni, zanim 120-osobowy Kneset wyłoni kandydata na premiera.

Zobacz także: Izrael. Premier Benjamin Netanjahu: będą następne aneksje

d2xgu5q

Wybory w Izraelu zakończyły się o godzinie 22, czyli o 21 czasu polskiego. Ponowne wybory odbyły się po raz pierwszy w historii Izraela. Do głosu uprawnionych było 6,4 mln osób.

Przypomnijmy, że po kwietniowych wyborach Benjaminowi Netanjahu nie udało się stworzyć rządu większościowego i niezbędne było ponowne głosowanie.

Zobacz także: Netanjahu obiecuje aneksję Doliny Jordanu. To akt wyborczej desperacji

Emocje wokół kolejnych wyborów rosły z każdym dniem. Premier podgrzewał atmosferę twierdząc, że po ponownym zwycięstwie we wtorkowym głosowaniu, zaanektuje "znaczną część Zachodniego Brzegu".

Netanjahu bardzo zależało na wygranej. Przegrana oznacza dla niego widmo trzech procesów: w sprawach korupcyjnych, nadużycia zaufania i malwersacji.

Źródło: reuters.com

d2xgu5q

Podziel się opinią

Share
d2xgu5q
d2xgu5q
Więcej tematów