Trwa ładowanie...
ycipk-14eh48
ycipk-14eh48

Izrael: masakra to nie nasza wina, niech się papież dowie

Władze Izraela przekazały drogą dyplomatyczną Benedyktowi XVI dokumentację z dowodami mającymi świadczyć o tym, że to nie wojska izraelskie dokonały masakry na plaży w Gazie - poinformowała agencja Ansa. W wyniku ostrzału w zeszły
piątek zginęło osiem osób, wielu zostało rannych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-14eh48

Według włoskiej agencji prasowej, materiały zostały przekazane przedstawicielowi watykańskiej dyplomacji przez izraelskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej Odeda Ben Hura.

Czekaliśmy kilka dni, by zebrać wszystkie niezbędne informacje, a teraz możemy powiedzieć z przekonaniem, że za tą masakrą nie stało wojsko izraelskie - powiedział izraelski dyplomata.

Z dokumentów wynika, że w dniu, kiedy doszło do masakry cywilów na plaży, izraelska artyleria ostrzeliwała pozycje palestyńskich bojowników, którzy od kilku miesięcy atakowali miasta Sderot i Aszkelon. Wojska izraelskie - utrzymują władze wojskowe w Jerozolimie - wstrzymały ogień na 10 minut przed tym, jak doszło do eksplozji na plaży. Jako możliwe przyczyny masakry strona izraelska podaje wybuch miny, zakopanej przez bojowników po to, by nie dopuścić do izraelskiego natarcia od strony morza.

ycipk-14eh48

W dniu, gdy na ręce Benedykta XVI przekazano dokumentację z przeprowadzonego dochodzenia wojskowego, Watykan potępił falę przemocy na terenach Autonomii Palestyńskiej. W wydanym w środę oświadczeniu watykański rzecznik Joaquin Navarro-Valls oświadczył, że Stolica Apostolska z wielkim przejęciem i bólem śledzi epizody narastającej ślepej przemocy, które wykrwawiają w tych dniach Ziemię Świętą.

Zamieszkujących tam ludzi nazwano w komunikacie zakładnikami tych, którzy łudzą się, że coraz bardziej dramatyczne problemy regionu można rozwiązać przy pomocy siły lub w jednostronny sposób.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ klm/ ro/

ycipk-14eh48

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-14eh48

ycipk-14eh48
ycipk-14eh48
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów