Trwa ładowanie...

Izrael. Benny Gantz otrzyma misję sformowania nowego rządu

To już oficjalne: największy polityczny rywal Benjamina Netanjahu - Benny Gantz otrzyma misję sformowania nowej większości parlamentarnej. Informację przekazało biuro prasowe prezydenta Izraela. Reuwen Riwlin formalnie poprosi o sformowanie rządu w środę.
Share
Izrael. Benny Gantz (lider Niebiesko-Białych) otrzyma misję stworzenia nowego rządu
Izrael. Benny Gantz (lider Niebiesko-Białych) otrzyma misję stworzenia nowego rząduŹródło: East News, Fot: MENAHEM KAHANA/AFP/East News
d3sxpl1

Przypomnijmy: Benjaminowi Netanjahu nie udało się sformować rządu po przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbyły się we wrześniu. Prawicowy polityk ogłosił w poniedziałek, że rezygnuje ze starań o utworzenie nowej administracji.

Centrolewicowy sojusz Niebiesko-Biali Gantza zdobył wtedy o jeden mandat więcej (33) niż Likud Netanjahu (32). Po wyborach zaproponowano utworzenie "rządu jedności" wraz z prawicą, jednak na początku października Gantz niespodziewanie odwołał udział w rozmowach.

Gantz - emerytowany generał oraz były szef sztabu izraelskiej armii - do polityki wszedł stosunkowo niedawno. Swoją formację powołał na kilka tygodni przed kwietniowymi wyborami. Ugrupowanie stoi w kontrze do polityki prowadzonej przez Netanjahu. Podczas kampanii Gantz wzywał do działań pokojowych z Palestyną, informował także o możliwych ustępstwach terytorialnych wobec sąsiada. Ominął jednak kwestię uznania Palestyny jako państwa.

d3sxpl1

Jak wskazują eksperci - podobnie jak Likud - sojusz Gantza nie ma wystarczającej większości do samodzielnego rządzenia. Jeśli i jemu nie uda się sformowanie gabinetu, niemal na pewno konieczne będzie rozpisanie kolejnych wyborów.

Jeśli te podejrzenia się potwierdzą, będzie to oznaczać, że Izraelczycy po raz trzeci od początku kwietnia udadzą się do urn wyborczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3sxpl1

Bogdan Zdrojewski o funkcji marszałka Senatu dla opozycji

d3sxpl1

Podziel się opinią

Share
d3sxpl1
d3sxpl1
Więcej tematów