Trwa ładowanie...

Izrael. Benjamin Netanjahu znów premierem. Na 18 miesięcy

Izraelski parlament zatwierdził w niedzielę 35. rząd w historii Izraela. Na jego czele przez najbliższe 18 miesięcy stał będzie Benjamin Netanjahu, potem zastąpi go "zmiennik premiera" - Beni Ganc.

Share
Izrael. Benjamin Netanjahu znów premierem. Na 18 miesięcy
Źródło: PAP
d68ac8b

Z powodu politycznego pata przez 508 dni Izraelem rządził tymczasowy gabinet. Trzykrotnie przeprowadzone wybory nie wskazały zdecydowanego zwycięzcy. W końcu udało się stworzyć gabinet koalicyjny.

Beni Ganc, lider Niebiesko-Białych wchodząć w koalicję z Netanjahu wywołał wzburzenie wśród swoich dotychczasowych zwolenników i doprowadził do podziału we własnym ugrupowaniu. Tłumaczył jednak, że kryzys związany z pandemią koronawirusa uczynił z jedności narodowej imperatyw.

d68ac8b

Także Netanjahu, po zaprzysiężeniu w Knesecie przekonywał, że zawarta umowa koalicyjna była powodowana chęcią uniknięcia czwartych wyborów i potrzebą walki z epidemią koronawirusa.

Izrael ma nowy rząd. I rekordową liczbę ministrów

Nowy gabinet będzie miał rekordową liczbę ministrów - aż 34. Utworzono kilka nowych resortów, po to, by Netanjahu i Ganc mogli zaoferować teki koalicjantom. W rządzie, na podstawie umowy koalicyjnej, znajdą się bowiem przedstawiciele aż 7 partii.

Lider opozycji, Yair Lapid, wyśmiał tłumaczenia Netanjahu i Ganca, dotyczące potrzeby zawarcia koalicji z powodu pandemii koronawirusa. Zauważył że liczba chorujących na COVID-19 potrzebujących respiratora w tym kraju spadła już tak znacząco, że teraz nowy rząd "mógłby umieścić ministra przy każdym łóżku”.

Jednym z nowych stanowisk w izraelskim rządzie jest "zmiennik premiera". Jako pierwszy funkcję tę, oprócz szefowania resortowi obrony, będzie pełnił Ganc. Po 18 miesiącach Netanjahu przekaże mu urząd premiera i sam obejmie funkcję zmiennika.

d68ac8b

Jak informuje agencja Reutersa, premier, na którym ciążą zarzuty korupcyjne liczy, że funkcja "zmiennika premiera” pozwoli mu uniknąć przymusu podania się do dymisji, gdy po 18 miesiącach przekaże kierowanie gabinetem swojemu koalicjantowi. Zgodnie z izraelskim prawem - tłumaczy agencja - szef rządu może pełnić urząd do końca kadencji, nawet jeżeli zostanie skazany za przestępstwo.

Żródło: reuters.com, timesofisrael.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d68ac8b

Podziel się opinią

Share
d68ac8b
d68ac8b
Więcej tematów