Izrael: 16‑letni Palestyńczyk zabił izraelskiego żołnierza w autobusie
16-letni Palestyńczyk zaatakował izraelskiego żołnierza w autobusie na północy Izraela, zadając mu śmiertelne rany nożem - poinformował policyjny rzecznik. Prawdopodobnie tłem ataku było wcześniejsze aresztowanie przez izraelskie siły krewnych nastoletniego napastnika.
Do ataku doszło w autobusie kursującym na trasie do Tel Awiwu podczas postoju w Afuli, na północy Izraela. Palestyńczyk wszedł do pojazdu na dworcu autobusowym, po czym zaatakował żołnierza.
Około dwudziestoletni mężczyzna, który odniósł liczne rany szyi i górnej części ciała, w stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł z powodu obrażeń - przekazał rzecznik, Micky Rosenfeld.
Napastnik - Palestyńczyk z Dżaninu na Zachodnim Brzegu, nielegalnie pracujący w Izraelu - został ujęty z pomocą pasażerów i jest obecnie przesłuchiwany.
- Rozważamy uznanie tego ataku za zamach terrorystyczny motywowany względami nacjonalistycznymi - dodał Rosenfeld. Według radia wojskowego Palestyńczyk twierdził, że zaatakował żołnierza, ponieważ dwóch jego wujów zamknięto w izraelskich więzieniach.
Rozmowy pokojowe
W lipcu br. Izrael i Palestyńczycy po blisko pięcioletniej przerwie wznowili rozmowy pokojowe. Kwiecień przyszłego roku wyznaczono jako termin osiągnięcia porozumienia.
Obawy o powodzenie tej inicjatywy budzi jednak wzrost liczby śmiertelnych incydentów z udziałem Izraelczyków i Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu - zauważa agencja Associated Press. Od wielu tygodni na Zachodnim Brzegu wzrasta liczba antyizraelskich ataków oraz ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków w starciach z izraelskimi siłami bezpieczeństwa; fala przemocy podsyca spekulacje o trzeciej intifadzie.
Uwolnienie więźniów
W geście dobrej woli po wznowieniu rozmów Izrael pod koniec października wypuścił na wolność 26 więźniów palestyńskich odsiadujących wieloletnie wyroki za zabójstwa Izraelczyków. Władze izraelskie obiecały wypuścić łącznie 104 osoby w czterech turach.
Izraelskie stowarzyszenie Almagor, zrzeszające ofiary palestyńskich ataków, w reakcji na środowy atak podkreśliło, że Izrael nie powinien był uwalniać więźniów, ponieważ wzmacnia w ten sposób przekonanie wśród Palestyńczyków, że mimo zabijania Izraelczyków nie będą musieli odsiadywać całej kary.
Domy niezgody
Do ataku doszło też dzień po tym, jak premier Izraela Benjamin Netanjahu nieoczekiwanie zrezygnował z przedstawionych wcześniej we wtorek planów budowy niemal 24 tysięcy nowych domów na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej.
Kwestia budowy żydowskich osiedli na palestyńskich terytoriach okupowanych była przyczyną zawieszenia negocjacji pokojowych, a według strony palestyńskiej pozostaje główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia.
Palestyńczycy chcą, by ich państwo obejmowało całość Zachodniego Brzegu w granicach sprzed wojny sześciodniowej 1967 roku - czyli wraz z Jerozolimą Wschodnią, uważaną przez Izrael za część jego własnej stolicy.