Izba Dyscyplinarna SN podziela wątpliwości RPO. Pyta KRS o powołanie rzecznika dyscyplinarnego sędziów
Nie tylko rzecznik praw obywatelskich ma wątpliwości w sprawie powołania rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba. Podziela je także Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. We wtorek zwróciła się w tej sprawie do Krajowej Rady Sądownictwa o informacje. I odroczyła posiedzenie dotyczące wniosku zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów.
- Rzeczywiście powstała niejasność, czy obecny rzecznik dyscyplinarny jest prawidłowo powołany - przyznał we wtorek w rozmowie z reporterem TVN24 rzecznik prasowy Izby Piotr Falkowski. Przypomniał, że wątpliwości w tej sprawie podniósł już Rzecznik Praw Obywatelskich i dodał, że sędziom Izby Dyscyplinarnej SN są one znane.
We wtorek Izba Dyscyplinarna SN zebrała się, by rozpatrzyć wniosek zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysława Radzika o zawieszenie w czynnościach służbowych sędzi Sądu Apelacyjnego w Katowicach Ireny Piotrowskiej. Obrońcy sędzi złożyli jednak na tym posiedzeniu wniosek o zwrócenie się do nowej KRS w sprawie umocowania prawnego rzecznika dyscyplinarnego.
Zobacz także: Rzecznik praw obywatelskich ma pytanie do KRS. W sprawie rzecznika dyscyplinarnego sędziów
- Dostrzegliśmy kwestię umocowania dotyczącą rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców. W dwóch niezależnych ustawach - o KRS i o ustroju sądów - dostrzegliśmy dualizm prawny. Warto się zastanowić, czy te ustawy są ze sobą zgodne, i czy KRS zajmowała w tym zakresie stanowisko i podejmowała uchwałę. W ocenie obrońców sędzi Piotrowskiej ma to niebagatelne znaczenie, bo to kwestia usytuowania rzecznika dyscyplinarnego i tego, czy jest on powołany do tego, by przedstawiać zarzuty - powiedział dziennikarzom jeden z obrońców, sędzia Marek Celej.
Sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN, rozpatrujący tę sprawę, zdecydowali o wystąpieniu do KRS o wnioskowane przez obrońców informacje. Postanowili także zwrócić się do Biura RPO o przekazanie ewentualnej korespondencji RPO z KRS w sprawie wyboru rzecznika dyscyplinarnego.
Zobacz także: Bogdan Zdrojewski o europejskiej krytyce rozwiązań PiS: rodzic ma obowiązek przestrzec dziecko
Rzecznik praw obywatelskich w swoim piśmie do KRS zwrócił uwagę, że mimo nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która przyznała prawo do powołania rzecznika dyscyplinarnego ministrowi sprawiedliwości, w ustawie o KRS nie dokonano żadnych zmian w tym zakresie. "Trzeba zatem uznać, że do prawidłowego powołania rzecznika dyscyplinarnego w dalszym ciągu wymagana jest stosowna uchwała KRS" - czytamy w dokumencie.
"Trzeba zatem uznać, że do prawidłowego powołania rzecznika dyscyplinarnego w dalszym ciągu wymagana jest stosowna uchwała KRS. (...) W związku z tym RPO chciałby wiedzieć, czy wymagana przepisami powszechnie obowiązującego prawa uchwała KRS w przedmiocie wyboru rzecznika dyscyplinarnego została podjęta" - czytamy w komunikacie Biura RPO.
RPO dodał w komunikacie, że jeśli takiej uchwały KRS nie było, to należy uznać, iż działanie sędziego Schaba "to nadużycie władzy".
- Moim zdaniem rzecznik dyscyplinarny sędziów został powołany w sposób prawidłowy - przez ministra sprawiedliwości. Ponieważ na podstawie zmienionych przepisów rzecznik dyscyplinarny jest powoływany przez ministra sprawiedliwości, to nie ma możliwości, żeby KRS go wybierała - stwierdził w rozmowie z rmf24.pl przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.
Zobacz także: Zbigniew Ziobro wybrał "głównego oskarżyciela sędziów". Ten wcześniej się mu sprzeciwił
Sędzia Mazur dodał, że rzeczywiście, gdy wprowadzano nowy sposób powoływania rzecznika dyscyplinarnego przez ministra, należało jednocześnie uchylić przepis dotyczący kompetencji KRS. - Tego nie zrobiono, ale codzienna praktyka stosowania prawa sobie radzi z takimi problemami dzięki tzw. dyrektywom kolizyjnym. W tym przypadku w grę wchodzi reguła, zgodnie z którą przepis późniejszy uchyla stosowanie przepisu wcześniejszego - tłumaczył sędzia Mazur.
- Wątpliwości RPO dotyczące prawidłowości powołania rzecznika dyscyplinarnego sędziów są całkowicie sprzeczne z regulacjami ustawowymi - przekazał w poniedziałek PAP rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab.
Źródło: tvn24.pl, tokfm.pl