Polityka"Iustitia" złożyła prezydentowi projekty zmian trzech ustaw. "Jest szansa"

"Iustitia" złożyła prezydentowi projekty zmian trzech ustaw. "Jest szansa"

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" złożyło prezydentowi Andrzejowi Dudzie projekty zmian trzech ustaw - o Krajowej Radzie Sądownictwa, o Sądzie Najwyższym i Prawa o ustroju sądów powszechnych. Prezydent zawetował dwie ustawy PiS i zapowiedział, że przedstawi swoje propozycje zmian prawa.

"Iustitia" złożyła prezydentowi projekty zmian trzech ustaw. "Jest szansa"
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk
Arkadiusz Jastrzębski

Prezes Stowarzyszenia Krystian Markiewicz podkreślił, że stowarzyszenie składa trzy projekty - również własny projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych, ponieważ negatywnie ocenia zapisy zawarte w podpisanej przez prezydenta ustawie. Jak dodał, te same zarzuty dotyczące zależności sędziów Sądu Najwyższego, które w zawetowanej ustawie podnosił prezydent, mają zastosowanie do sędziów innych sądów.

- Oni też nie mają być podlegli ministrowi sprawiedliwości - powiedział.

Zobacz też: Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS

"Iustitia" zwróciła się jednocześnie w liście do prezydenta Dudy z prośbą o zaproszenie do konsultacji nad przygotowywanymi w Kancelarii projektami. Prosi też o wyznaczenie harmonogramu, aby można było przystąpić do merytorycznej debaty nad reformą.

W ocenie Markiewicza po prezydenckim wecie "powstała szansa opracowania ustaw, które zyskają powszechną społeczną aprobatę". Stowarzyszenie sędziów zapewnia, że w swoich projektach gwarantuje niezależność sądów i istotny udział społeczeństwa w ich funkcjonowaniu.

Co proponuje stowarzyszenie?

Markiewicz powiedział, że wśród zmian są: publikowanie w internecie nagrań rozpraw dyscyplinarnych dotyczących sędziów oraz wprowadzenia obowiązku konsultacji przez ninistra sprawiedliwości z Krajową Radą Sądownictwa powoływania i odwoływania prezesów sądów. Iustitia chce też podobnego jak w Sądzie Najwyższym trybu powoływania prezesów sądów - minister otrzymywałby od sędziów dwie kandydatury.

Zgodnie z zapisami Iustitii prezesi sądów mieliby obowiązek publicznego przedstawiania informacji o wynikach sądu w Biuletynie Informacji Publicznej. W projekcie ustaw zapisano też możliwość zgłaszania kandydatów na sędziów– członków Krajowej Rady Sądownictwa przez grupy 2 tys. obywateli, publiczne, transmitowane w internecie wysłuchanie kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Stowarzyszenie zapisało też w swoim projekcie ustawy parytet gwarantujący, że w Krajowej Radzie Sądownictwa znajdą się sędziowie każdego rodzaju - a delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości po zakończeniu tej delegacji.

Źródło artykułu:PAP
Andrzej Dudaustawazmiana
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)