Polska zawiesza udział w traktacie. Mamy komentarz generała z USA
Polska zawiesiła udział w Traktacie o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. To odpowiedź na działania Rosji, która wypowiedziała traktat. - Kraje muszą podejmować decyzje, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo. W związku z tym rozumiem polskie władze - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską gen. Ben Hodges, były dowódca wojsk lądowych USA w Europie.
29.03.2024 | aktual.: 29.03.2024 21:40
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą dokonanie zmiany zakresu obowiązywania traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie.
Ruch ten to następstwo decyzji członków NATO, którzy przyjęli oświadczenie o zamiarze zawieszenia stosowania traktatu. To odpowiedź na działania Rosji, która w listopadzie 2023 roku w ogóle wypowiedziała traktat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Traktaty są istotne, o ile są respektowane. Rosja nie stosowała się do traktatów, chyba że była do tego zmuszona - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską były dowódca amerykańskiej armii w Europie gen. Ben Hodges.
- Kraje muszą podejmować decyzje, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo. W związku z tym rozumiem polskie władze - dodał. Podkreślił jednak, że nie wie, jak w tej sprawie postępują inne państwa.
Rosja poza CFE
Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (Treaty on Conventional Armed Forces in Europe) został zawarty w 1990 roku w Paryżu przez państwa należące wówczas do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli NATO oraz państwa ówczesnego Układu Warszawskiego. Jego postanowienia weszły w życie w 1992 roku, a po rozpadzie ZSRR oraz Układu Warszawskiego, zapisy w nim zawarte dostosowano do nowej rzeczywistości.
Traktat miał na celu demilitaryzację obu bloków. W 2007 roku Władimir Putin zapowiedział moratorium na wdrażanie zobowiązań. Moskwa domagała się, by Litwa, Łotwa i Estonia dołączyły do traktatu, wskazując na obawy, że NATO mogłoby rozstawić tam "pozatraktatowe" siły. Oprócz tego Rosja chciała, by państwa NATO zmniejszyły poziom uzbrojenia, by skompensować potencjał militarny uzyskany w wyniku rozszerzania Sojuszu.
W 2023 roku Rosja całkowicie wyszła z traktatu i 7 listopada formalnie przestała być stroną umowy. Tego samego dnia państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego wydały oświadczenie o zamiarze zawieszenia Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE, Treaty on Conventional Armed Forces in Europe).
Tomasz Waleński, Adam Zygiel, dziennikarze Wirtualnej Polski
Czytaj więcej: