Trwa ładowanie...
d3img21

IS: planowaliśmy zestrzelić samolot zwalczającej nas koalicji

Państwo Islamskie ogłosiło, że planowało zestrzelić nad Synajem samolot należący do kraju z dowodzonej przez USA koalicji, prowadzącej naloty w Syrii i Iraku, ale zmieniło cel na rosyjską maszynę, gdy Moskwa interweniowała w Syrii.
Share
Tak miała wyglądać bomba, której użyto do zamachu na rosyjski samolot
Tak miała wyglądać bomba, której użyto do zamachu na rosyjski samolotŹródło: pbs.twimg.com
d3img21

W najnowszym wydaniu anglojęzycznego czasopisma "Dabiq", które ukazuje się online, Państwo Islamskie (IS) napisało, że przemyciło bombę na pokład rosyjskiego samolotu po wykryciu luk w systemie bezpieczeństwa na lotnisku w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk, skąd 31 października wyleciał rosyjski Airbus.

Bojownicy opublikowali zdjęcie domniemanej bomby, która wywołała katastrofę samolotu rosyjskich linii czarterowych Kogalymavia, znanych też jako MetroJet.

Fotografia przedstawia puszkę napoju Schweppes Gold, detonator i włącznik.

- Podzieleni krzyżowcy ze Wschodu i Zachodu myśleli, że są bezpieczni w swoich samolotach, gdy tchórzliwie bombardowali muzułmanów kalifatu. Zemsta dotknęła tych, którzy czuli się bezpieczni na pokładzie". - czytamy w czasopiśmie "Dabiq".

d3img21

Agencja AFP zauważa, że IS, które już wcześniej przyznało się do wywołania katastrofy, po raz pierwszy podało jej szczegóły.

Rosja we wtorek przyznała oficjalnie, że katastrofa A321, w której zginęło 224 pasażerów i członków załogi, była rezultatem "aktu terroru". Dzień wcześniej dyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow zameldował prezydentowi Władimirowi Putinowi, że na częściach wraku Airbusa wykryto ślady materiałów wybuchowych obcej produkcji.

Już kilka dni po wypadku USA i Wielka Brytania skłaniały się ku tezie, że na pokład maszyny wniesiono bombę. Władze Egiptu utrzymują z kolei, że należy poczekać na zakończenie śledztwa w tej sprawie.

"Do samolotu przemycono bombę, co doprowadziło do śmierci 219 Rosjan i pięciu innych krzyżowców, niespełna miesiąc po bezmyślnej decyzji Rosji" - napisali dżihadyści.

d3img21

IS opublikowało też zdjęcie, które zdaniem terrorystów przedstawia "zdobyte przez mudżahedinów" paszporty należące do zabitych Rosjan.

Dżihadyści twierdzą, że początkowo chcieli zaatakować samolot należący do kraju, który jest członkiem międzynarodowej koalicji dowodzonej przez Stany Zjednoczone. Walczy ona z IS w Iraku i Syrii.

Jednak cel się zmienił, gdy pod koniec września Rosja rozpoczęła bombardowania w Syrii, gdzie wspiera siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Lecący z Szarm el-Szejk do Petersburga samolot A321 rosyjskich linii czarterowych Kogalymavia, znanych też jako MetroJet, rozbił się 31 października na półwyspie Synaj w 24 minuty po starcie. Nie ocalał nikt z 224 pasażerów i członków załogi.

d3img21

Podziel się opinią

Share
d3img21
d3img21
Więcej tematów