Irma zaatakowała Wyspy Dziewicze. Tak wygląda kataklizm, który pustoszy Karaiby
Tak potężnego huraganu nie widziano tu od niemal stu lat. W środę potężny żywioł dotarł do Portoryko i Wysp Dziewiczych. O tym, jak niebezpieczny jest to żywioł może świadczyć fakt, iż huraganowi nadano piątą w skali Saffira-Simpsona, czyli najwyższą kategorię zagrożenia. Oglądajcie z nami na żywo, jak wygląda niszczycielski żywioł uchwycony okiem jednej z lokalnych kamer.
Mieszkańcy amerykańskiej wyspy Saint Croix przez cały środowy wieczór i prawdopodobnie całą noc będą zmagać się ze skutkami huraganu Irma. Nie wiadomo, jaka jest obecnie skala zniszczeń, jednak z informacji docierających z sąsiedniej wyspy Antigua wiadomo, iż żywioł zniszczył dachy domów, łamał drzewa i zalewał miasta i wsie.
W tej chwili huragan przemieszcza się z prędkością niemal 25 km na godzinę. To, jak wygląda uderzenie takiego żywiołu w tereny zamieszkane przez ludzi, możecie obejrzeć poniżej, dzięki jednej z kamer zamontowanej w porcie na wyspie Saint Croix.
W sieci pojawił się też film przechwycony przez Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pokazuje widok huraganu Irma z kosmosu. We wtorek Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów ogłosiło, że nad Stany Zjednoczone i Karaiby nadciąga huragan Irma. Eksperci potwierdzili że żywioł osiągnął piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Dokładnie taką samą kategorię przypisano historycznemu huraganowi Katrina, który w 2005 roku uderzył w Nowy Orlean, zabijając 1836 osób. Prędkość wiatru Irmy wynosi 280 km na godzinę.
NASA opublikowała nagranie przechwycone przez Międzynarodową Stację Kosmiczną, ukazujące huragan Irma widziany z kosmosu.
Amerykanie czekają w napięciu na dalszy rozwój wydarzeń. Eksperci przewidują, że w okolicach 9 września huragan może nadciągnąć nad Florydę. Gubernator Rick Scott wprowadził stan wyjątkowy. Opady mogą osiągnąć do 25 cm, a fale nawet siedem metrów. Meteorolodzy ostrzegają przed lawinami ziemnymi i tzw. błyskawicznymi powodziami najniżej położonych terenów.