Trwa ładowanie...
d40rfnh

Irlandzcy księża molestowali dzieci - Kościół przeprasza

Zwierzchnik Kościoła katolickiego w Irlandii kardynał Sean Brady wyraził głęboki żal i wstyd z powodu przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży w archidiecezji dublińskiej - informuje portal BBC News.
Share
Irlandzcy księża molestowali dzieci - Kościół przeprasza
Źródło: AFP
d40rfnh

W czwartek rząd ogłosił raport, z którego wynika, że do przypadków takich dochodziło w archidiecezji przez dekady, ale były one tuszowane przez władze kościelne i lekceważone przez policję.

Kardynał przeprosił ofiary i ich rodziny, dodając przeprosiny wobec całego społeczeństwa za brak reakcji Kościoła. - Nikt nie stoi w tym kraju ponad prawem - zaznaczył. Dodał, że obowiązkiem każdego katolika jest współpraca z policją, w tym informowanie o wszelkim przestępstwie.

Przeprosiny wobec osób, które padły ofiarą wykorzystywania, złożył również obecny arcybiskup Dublina Diarmuid Martin.

d40rfnh

Przygotowany na zlecenie rządu przez komisję pod kierownictwem sędzi Yvonne Murphy raport, dotyczy lat 1975-2004. Komisja analizowała doniesienia o wykorzystywaniu seksualnym złożone przez 320 osób i dotyczące 46 księży.

Ustaliła, że czterech arcybiskupów Dublina nie przekazywało informacji o księżach wykorzystujących dzieci. Niektórzy z nich byli przenoszeni do innych parafii, gdzie mogli dalej dopuszczać się takich czynów. Raport dodaje, że władze państwowe ułatwiały proceder - policja traktowała duchownych jako pozostających poza jej kompetencjami i poprzestawała na informowaniu ich zwierzchników.

d40rfnh

Podziel się opinią

Share
d40rfnh
d40rfnh
Więcej tematów