Irlandia: rocznica Krwawej Niedzieli
Styczeń 1972: brytyjski żołnierz zatrzymuje katolickiego demonstranta (PAP)
Katolicy w Irlandii Północnej obchodzą w środę 30 rocznicę wydarzeń Krwawej Niedzieli w Derry. W styczniu 1972 roku brytyjscy żołnierze zastrzelili tam 14 katolików - uczestników nielegalnego marszu pokojowego. W czasie zajść rannych zostało także 14 innych osób.
Pamięć ofiar protestu katolików, którzy domagali się równych praw z protestancką większością uczczono w Derry minutą ciszy. W miejscowej katedrze odbyła się uroczysta msza, którą odprawił były biskup Derry - Edward Daly.
Charakterystyczną sylwetkę tego duchownego, powiewającego do brytyjskich żołnierzy zakrwawioną chustką - by zaprzestali strzelania do demonstrantów - zarejestrowano na wielu zdjęciach, które obiegły potem cały świat.
Pokazane w ostatnich dniach dwa nowe filmy o wydarzeniach Krwawej Niedzieli to dowód, iż sprawa ta nadal wywołuje kontrowersje w całej Wielkiej Brytanii.
Komisja, powołana jeszcze przez konserwatywny rząd Edwarda Heatha, uniewinniła żołnierzy.
Teraz jednak toczą się w Derry nowe przesłuchania, mające wyjaśnić kulisy wydarzeń sprzed 30 lat. Byli żołnierze, którzy strzelali do bezbronnych mają składać zeznania - ale na terenie Anglii, gdyż boją się wrócić do Derry.(iza)