ŚwiatIrlandczycy rozpoczęli obchody święta św. Patryka

Irlandczycy rozpoczęli obchody święta św. Patryka

Od występów około 2 tys. chórzystów i 500 doboszów nad wybrzeżem rzeki Liffey rozpoczęły się w piątek późnym wieczorem w Dublinie tradycyjne obchody dnia św. Patryka, tym razem rozciągnięte na trzy dni.

16.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W sobotę na bulwarach i mostach nad Liffey zaplanowany jest wielki pokaz sztucznych ogni. Zadbano też o oprawę muzyczną imprezy.

W niedzielę, kiedy przypada właściwe święto, na ulice irlandzkiej stolicy wyjdzie ponad pół miliona ludzi, by oglądać rozpoczynający się w południe barwny pochód. Będzie to główny punkt obchodów, w którego przygotowanie zainwestowano 2,5 mln euro.

Mistrzem ceremonii będzie Mick McCarthy - trener irlandzkiej drużyny piłkarskiej. "Narodowa parada" rozpocznie się przed katedrą, a transmitować ją będą na żywo telewizje z różnych krajów.

17 marca to w Irlandii święto narodowe. Dzień ten jest obchodzony jako święto piwa. Irlandczycy przypinają do ubrań maleńkie koniczynki - symbol swojej ojczyzny i wyraz nadziei na zjednoczenie podzielonego kraju.

Na temat Świętego Patryka krążą niezliczone mity i opowieści. Nie wiadomo, z którego kraju pochodził, ale na pewno nie był Irlandczykiem, Urodził się prawdopodobnie w Walii lub Szkocji po koniec IV wieku. Był wychowywany w tradycji chrześcijańskiej. W wieku 16 lat został porwany przez jednego z celtyckich wodzów, który przywiózł go do Irlandii jako pasterza.

Legenda podaje, że po sześciu latach Święty Patryk wydostał się z niewoli i udał się do Galii, gdzie uczył się u biskupa Auxerre Germanusa. Wkrótce wrócił w rodzinne strony i postanowił zostać księdzem. Miał jednak proroczy sen, który wezwał go do nawrócenia Irlandii. W roku 432 powrócił więc do krainy Celtów jako głosiciel wiary chrześcijańskiej.

Według różnych legend, Święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży. Dlatego na obrazach jest często przedstawiany jako mnich przydeptujący stopą węża.

Symbolem Świętego Patryka jest trójlistna koniczyna, która służyła mu jako pomoc dydaktyczna przy tłumaczeniu pagańskim kapłanom istoty Trójcy Świętej. (an, IAR, PAP)

irlandiadzieńświętego
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)