IRIS-T SLM. Niemiecki system obrony przeciwlotniczej w Ukrainie
Według informacji przekazanych przez tygodnik "Spiegel" Ukraina otrzymała od Niemiec nowoczesny system IRIS-T SLM. To pierwszy z czterech obiecanych egzemplarzy. Naziemny, mobilny system obrony przeciwlotniczej ma pomóc chronić ludność cywilną.
13.10.2022 10:48
IRIS-T SLM to jeden z najnowocześniejszych tego typu systemów wyprodukowanych na potrzeby niemieckiego wojska. Informacja o możliwym przekazaniu sprzętu Ukraińcom pojawiła się już w czerwcu. To część niemieckiego pakietu pomocy.
IRIS-T SLM. Nowoczesny system
Sprzęt wojskowy przekazany ukraińskiej armii to pierwszy z czterech obiecanych egzemplarzy. Mobilny system obrony przeciwlotniczej składa się z trzech pojazdów:
- wyrzutni, znajdującej się na wojskowej ciężarówce. Ma ona miejsce na 8 pocisków
- pojazdu radarowego
- wozu ze stanowiskiem dowodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podstawą systemu IRIS-T SLM jest pocisk rakietowy klasy powietrze-powietrze IRIS-T, który służy do zwalczania celów znajdujących się w niedalekim zasięgu. Rakiety są w stanie zniszczyć cel znajdujący się na wysokości do 20 kilometrów. Ich zasięg wynosi zaś 40 kilometrów.
IRIS-T. Obrona przeciwlotnicza
Niemiecki system przeciwlotniczy może być wykorzystany do zwalczania celów powietrznych, takich jak drony, samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące i przeciwradiolokacyjne, a także inne bezzałogowe statki powietrzne, które znajdą się w jego zasięgu. Pocisk IRIS-T jest wyposażony w technologię pozycjonowania GPS i inercyjny system nawigacji INS. Dzięki wbudowanej sondzie na podczerwień rakieta cechuje się dużą dokładnością i wysoką niezawodnością.
Niemieckie IRIS-T SLM to nie wszystko
Swoje systemy przeciwlotnicze dla ukraińskiego wojska obiecali również amerykanie. Jak w połowie października zadeklarował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa John Kirby, USA dostarczą Ukrainie kolejne dwa systemy NASAMS. Dokładna data przekazania sprzętu nie została jednak podana.