Trwa ładowanie...
09-05-2016 10:25

Irańska armia: dwa tygodnie temu przetestowaliśmy rakietę balistyczną średniego zasięgu

• Iran przyznaje: przetestowaliśmy rakietę balistyczną średniego zasięgu
• Wielka Brytania, Francja i Niemcy uważają, że próby te są sprzeczne z rezolucją RB ONZ
• Biały Dom zapowiedział, że Stany Zjednoczone sprawdzą te doniesienia

Irańska armia: dwa tygodnie temu przetestowaliśmy rakietę balistyczną średniego zasięguŹródło: PAP/EPA, fot: SEPAHNEWS
d6kcwkx
d6kcwkx

Przed dwoma tygodniami Iran z powodzeniem przetestował rakietę balistyczną średniego zasięgu - poinformował w poniedziałek przedstawiciel irańskiej armii, cytowany przez agencję Tasnim. Iran jest krytykowany przez Zachód za próby rakiet balistycznych. Biały Dom zapowiedział, że Stany Zjednoczone sprawdzą, czy Iran rzeczywiście przeprowadził próbę rakiety balistycznej.

Sprzeczne informacje na ten temat podały irańskie agencje prasowe, cytując wysokich rangą generałów.

- Dwa tygodnie temu przetestowaliśmy rakietę o zasięgu 2 tys. km. Margines błędu wielkości 8 metrów oznacza pełną celność - powiedział generał Ali Abdollahi. - Możemy kierować tym pociskiem balistycznym. Opuszcza on atmosferę ziemską, potem do niej powraca i bezbłędnie uderza w cel - dodał generał.

Kilka godzin później minister obrony Husejn Dehkan zdementował jednak tę informację, mówiąc oficjalnej agencji IRNA: "nie przeprowadziliśmy testu pocisku o takim zasięgu, jaki podały media". Nie podał żadnych dalszych szczegółów.

d6kcwkx

- Jesteśmy świadomi twierdzeń Iranu o kolejnym wystrzeleniu pocisku balistycznego - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest. - Jesteśmy także świadomi oświadczenia ministra obrony, że taka próba nie miała miejsca.

Dodał, że USA sprawdzą, czy rzeczywiście doszło do wystrzelenia rakiety.

W marcu Gwardia Rewolucyjna Iranu przeprowadziła próby z pociskami balistycznymi, co nazwała "demonstracją irańskiej nienuklearnej siły odstraszania".

Zdaniem USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec irańskie próby rakietowe są sprzeczne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zawiera apel do Iranu, by nie przeprowadzał testów rakiet zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

d6kcwkx

Rosja twierdzi, że Iran swymi próbami rakietowymi nie narusza rezolucji RB ONZ nr 2231. Teheran zaprzecza oskarżeniom, że jego rakiety są przeznaczone do przenoszenia ładunków nuklearnych.

Uchwalona w lipcu 2015 roku rezolucja jest podstawą procesu łagodzenia sankcji wobec Iranu w zamian za ograniczenie programu nuklearnego i wzywa Teheran do powstrzymania się od określonych działań związanych z produkcją rakiet balistycznych. Państwa zachodnie uważają to za równoważne z zakazem, ale np. Chiny zgadzają się z opinią Rosji i Iranu, że takich prac formalnie nie zakazano.

d6kcwkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6kcwkx
Więcej tematów