Iran zapowiada pomoc finansową dla Autonomii Palestyńskiej pod rządami Hamasu
Iran zaoferował pomoc finansową Autonomii Palestyńskiej pod rządami Hamasu. Sekretarz irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Laridżani ogłosił to po spotkaniu z politycznym przywódcą Hamasu Chaledem Maszalem.
Laridżani powiedział, że podjęto taką decyzję po tym, kiedy Stany Zjednoczone zapowiedziały, że nie będą udzielać pomocy rządowi zdominowanemu przez Hamas, dopóki ugrupowanie to nie wyrzeknie się przemocy, nie uzna Izraela i nie zgodzi się na przestrzeganie dotychczasowych porozumień między Izraelem a Palestyńczykami.
Izrael i USA uważają Hamas za organizację terrorystyczną. W środę Izrael ostrzegł Palestyńczyków, że przyjęcie irańskich pieniędzy oznaczałoby, że są po jednej stronie z "międzynarodowym pariasem".
Stany Zjednoczone dowiodły, że nie będą wspierać demokracji, kiedy obcięły pomoc dla Palestyńczyków po wyborczym zwycięstwie Hamasu. My z pewnością pomożemy Palestyńczykom - zacytowało radio irańskie Alego Laridżaniego.
USA zwróciły się w zeszłym tygodniu do Autonomii Palestyńskiej o zwrot 50 milionów USD, przekazanych Palestyńczykom w ramach pomocy. Departament Stanu USA wyjaśnił, że Waszyngton nie życzy sobie, by tymi środkami dysponował palestyński rząd zdominowany przez Hamas.
Rzecznik Departamentu Stanu Sean McCormack powiedział, że tymczasowy palestyński rząd prezydenta Mahmuda Abbasa zgodził się zwrócić owe 50 milionów USD, przekazane Autonomii Palestyńskiej w zeszłym roku na realizacje projektów infrastrukturalnych po wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy i części zachodniego Brzegu Jordanu.
W ciągu minionych 10 lat Stany Zjednoczone przekazały Palestyńczykom pomoc w wysokości ok. 1,5 miliarda USD, głównie za pośrednictwem organizacji pozarządowych.
W niedzielę rząd izraelski postanowił nałożyć sankcje finansowe na zdominowane przez radykałów z Hamasu władze Autonomii Palestyńskiej. Izrael zaapelował też do społeczności międzynarodowej o wstrzymanie pomocy finansowej dla nowych władz palestyńskich.
Izraelskie restrykcje oznaczać będą wstrzymanie comiesięcznych transferów - średnio 50 mln dolarów. Chodzi o pieniądze, należne Autonomii z tytułu ceł. Zgodnie z dwustronnymi porozumieniami w sprawie opłat celnych środki te powinny być przekazywane przez Izrael Autonomii. Z tego funduszu m.in. wypłacane są pensje 140 tysiącom palestyńskich urzędników.