Trwa ładowanie...
25-10-2014 10:45

Iran: zabiła, bo broniła się przed gwałtem. 26-latka została stracona o świcie

Mimo międzynarodowych apeli o ułaskawienie, w Iranie stracono kobietę skazaną za zabójstwo byłego pracownika służb wywiadowczych. Podczas procesu oskarżona przyznała się do winy, jednak podkreśliła, że broniła się przed próbą gwałtu.

Iran: zabiła, bo broniła się przed gwałtem. 26-latka została stracona o świcieŹródło: AFP, fot: Dibyangshu Sarkar
d3kdi1s
d3kdi1s

Sąd jednak odrzucił wersję 26-letniej Rejaneh Dżabbari uznając, że dowody wskazują, że zbrodnia była wcześniej zaplanowana. Jednym z dowodów miał być fakt, że dwa dni przed morderstwem, do którego doszło w 2007 roku, Dżabbari kupiła nóż, który stał się później narzędziem zbrodni.

Irańska prokuratura podał w oświadczeniu, że wyrok wykonano, a kobieta została powieszona o świcie. Informację potwierdziła matka skazanej, zamieszczając na jednym z portali społecznościowych wpis "Odpoczywaj w pokoju".

Tuż przed egzekucją z apelem o ułaskawienie Dżabbari zwróciła się m.in. Amnesty International.

- "Irańskie władze muszą powstrzymać egzekucję kobiety, która jutro ma być powieszona za zamordowanie mężczyzny, którego oskarżała o próbę gwałtu" - napisała organizacja w apelu do Teheranu.

W sprawę zaangażowała się także ONZ oceniając, że morderstwo miało charakter samoobrony, a samo postępowanie sądowe było źle przeprowadzone. Dżabbari miała być zastraszana, a zeznania były wymuszane przez śledczych.

ONZ szacuje, że od początku 2014 roku w Iranie stracono ponad 250 osób.

d3kdi1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kdi1s
Więcej tematów