Iran za 2‑3 lata będzie miał broń jądrową?
Iran uzyska broń jądrową nie wcześniej
jak za dwa-trzy lata - ogłosił renomowany Międzynarodowy
Instytut Studiów Strategicznych (IISS) z siedzibą w Londynie.
Opinię taką przedstawił dyrektor generalny IISS John Chipman w trakcie prezentacji najnowszej edycji rocznika "The Military Balance", opisującego potencjał militarny wszystkich państw świata.
Według IISS, dążenia Stanów Zjednoczonych do wstrzymania irańskiego programu nuklearnego, być może również bezpośrednim atakiem, nasilą się w bieżącym roku wraz z udoskonalaniem przez Irańczyków ich procesu wzbogacania uranu. Teheran dysponuje obecnie 250 tonami sześciofluorku uranu (UF6), z których po przeróbce w superszybkich wirówkach gazowych da się uzyskać materiał rozszczepialny dla 30 do 50 bojowych ładunków nuklearnych.
Podstawowym problemem dla wytworzenia takiej broni jest wdrożenie metody przepuszczania UF6 przez kaskady wzbogacające przez dłuższy okres. Jeśli Iran przezwycięży techniczne przeszkody, oczywiście wzrośnie prawdopodobieństwo zastosowania opcji militarnej dla zahamowania programu- powiedział Chipman.
Jak zaznaczył, Teheran zapewne zrealizuje swój cel wyprodukowania 3 tysięcy wirówek do końca marca lub nieco później. Jednak byłoby wbrew technicznej logice, gdyby Irańczycy uruchomili je wszystkie bez wcześniejszego pomyślnego przetestowania dwóch mniejszych eksperymentalnych kaskad wzbogacających ze 164 wirówkami każda.
Gdyby całość kompleksu podjęła bezawaryjną produkcję, wystarczyłoby od 9 do 11 miesięcy na uzyskanie 25 kilogramów wysoko wzbogaconego uranu, co wystarczy na jedną głowicę. Dzień ten jest od nas odległy o co najmniej dwa do trzech lat - podkreślił Chipman.
Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła 23 grudnia ubiegłego roku ograniczone sankcje na Iran, domagając się przerwania wzbogacania uranu w ciągu 60 dni. Teheran twierdzi, iż celem jego programu nuklearnego jest produkcja nisko wzbogaconego uranu na potrzeby cywilnej energetyki jądrowej, a nie zbrojenia atomowe.