Iran wzywa do negocjacji w sprawie programu jądrowego
Główny negocjator irański Ali
Laridżani w liście do ambasadorów unijnej trójki wezwał do
podjęcia zerwanych w sierpniu negocjacji w sprawie irańskiego
programu jądrowego - podała irańska agencja Fars.
Agencja poinformowała, że list sekretarza Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Laridżaniego został wręczony ambasadorom trzech krajów - Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec - które w imieniu Unii Europejskiej prowadziły rozmowy z Teheranem.
W liście tym, adresowanym do ministrów spraw granicznych unijnej trójki, Laridżani "ocenił dotychczasową wymianę zdań i powitał racjonalne i konstruktywne negocjacje w ramach przepisów międzynarodowych" - podała Fars.
Rozmowy załamały się w sierpniu, kiedy Teheran odrzucił unijną ofertę pomocy gospodarczej i politycznej w zamian za wyrzeczenie się przez Iran działań związanych z produkcją paliwa jądrowego. Iran zerwał wówczas pieczęcie MAEA w zakładach w Isfahanie i rozpoczął przerabianie koncentratu rudy uranu na gaz, który może być wykorzystany do produkcji zarówno bomb atomowych, jak i paliwa do reaktorów jądrowych.
W niedzielę Iran potwierdził, że mimo presji międzynarodowej będzie przerabiać nowe partie uranu w fabryce w Isfahanie. Swój zamiar zgłosił już Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Zgłosiliśmy już MAEA, że będziemy wprowadzać nowy surowiec do produkcji - powiedział w telewizji Dżawad Wajdi w Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Byłoby to sprzeczne z rezolucją MAEA, która domaga się, by Iran zawiesił wszelką działalność związaną ze wzbogacaniem uranu. Przyjęta 24 września rezolucja dopuszcza przekazanie sprawy programu atomowego Iranu do Rady Bezpieczeństwa ONZ, co groziłoby temu krajowi sankcjami ze strony ONZ.
Niedzielna prasa w Teheranie poinformowała też, że rząd irański poszukuje inwestorów krajowych i zagranicznych do wzbogacania uranu. Gazety twierdzą, że zadanie znalezienia inwestorów otrzymała krajowa agencja energii atomowej.
Iran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny. Jednak Stany Zjednoczone i Unia Europejska uważają, że chce on wzbogacać uran, by zdobyć materiał rozszczepialny do głowic jądrowych, a nie - jak oficjalnie deklaruje - paliwo dla elektrowni atomowych.